Nikon MC-N10 - zdalny grip do pracy wideo

Autor: Maciej Luśtyk

3 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy grip z mocowaniem ARRI Rosette ułatwić ma obsługę aparatów umieszczonych na filmowych rigach i gimbalach.

Nikon stara się, by aparaty producenta zyskały w oczach filmujących. Ciekawym akcesorium, które może w tym pomóc jest nowy zdalny grip Nikon MC-N10. Zapowiadany od wiosny, wreszcie został oficjalnie zaprezentowany. Na co będzie pozwalał?

Nikon MC-N10 jest jak osobny kawałek aparatu. Czy to jednak dokładnie to, czego potrzebują filmujący?

Nikon MC-N10 oferuje w zasadzie całą funkcjonalność przedniego i górnego panelu bezlusterkowców producenta. Otrzymujemy więc spust migawki, 2 pokrętła, joystick i szereg przycisków funkcyjnych. Jednym słowem wszystko, co potrzebne, choć dziwi nas, że producent nie poszedł o krok dalej i nie zdecydował się przygotować go stricte pod wymagania filmowców, oferując np. przyciski bezpośrednio przywołujące ustawienia balansu bieli, ostrości czy też formatów zapisu i klatkaży. Sytuację w pewien sposób ratują jednak programowalne przyciski funkcyjne na gripie.

Grip został wyposażony w popularne w świecie wideo mocowanie ARRI Rosette i w założeniu ma być mocowany jako jeden z chwytów na rigach naramiennych czy też dodatkowy uchwyt do gimbala. Urządzenie zasilane jest przez 2 baterie AA (wystarczą na ok. 10 godzin pracy) i komunikuje się z aparatem za pośrednictwem kabla USB-C. Połączenie bezprzewodowe niestety nie jest możliwe. Grip został uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Grip Nikon MC-N10 trafi do sprzedaży pod koniec listopada 2022 roku w cenie 430 dolarów. Na polskim rynku zapłacimy za niego 2300 zł.

Grip będzie współpracował w aparatami Nikon Z9, Nikon Z6 II i Z7 II. Użytkownicy pierwszej generacji Zetek będą musieli obejść się smakiem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Zhiyun Molus B - duża wydajność w przystępnych cenach
Zhiyun Molus B - duża wydajność w przystępnych cenach
Zhiyun prezentuje nową linię lamp światła ciągłego LED Molus B-Series. Nie są tak rekordowo kompaktowe, jak te z serii G (chociaż i tak są malutkie), zamiast tego stawiają jednak na...
6
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)