Nikkor Z 600 mm f/4 TC VR S - nowy superteleobiektyw Nikona z wbudowanym konwerterem

Autor: Krzysztof Mularczyk

2 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy model uzupełnia lukę w serii profesjonalnych teleobiektywów w systemie Nikon Z. Następca wersji lustrzankowej jest lżejszy, choć ma wbudowany telekonwerter 1.4x.

System Nikon Z wzbogaca się o kolejny teleobiektyw. Po modelach Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S, Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S oraz Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S producent uzupełnia lukę prezentując profesjonalny model o ogniskowej 600 mm.

Najnowszy Nikkor Z 600 mm f/4 TC VR S, podobnie jak droższy z dwóch modeli 400 mm, ma wbudowany telekonwerter 1.4x. Dzięki niemu możliwe jest wydłużenie ogniskowej obiektywu z 600 do 840 mm.

Konstrukcja optyczna bazuje na 19 soczewkach plus 7 soczewek w telekonwerterze. Wśród nich jest aż trzy elementy ze szkła ED, dwa Super ED oraz dwa SR. Producent zastosował też dwa rodzaje powłok Nano Crystal Coat i Meso Amorphous Coat dla lepszej transmisji światła i redukcji odblasków, a także powłoki fluorowe na przednim elemencie odpychające wodę i zapobiegające osadzaniu się brudu.

Autofokus napędzany jest szybkim i cichym silnikiem Silky Swift Voice Coil Motor (SSVCM). Na pokładzie nie zabrakło również optycznej stabilizacji obrazu (VR), której skuteczność w połączeniu z systemem stabilizowanej matrycy w Z 9 producent szacuje na 5.5 EV.

Korpus nowego teleobiektywu jest wykonany ze stopów magnezowych i oczywiście uszczelniony. Mimo długiej ogniskowej i jasnego otworu przysłony Nikkor Z 600 mm f/4 TC VR S waży 3.3 kg, czyli 550 g mniej od wersji AF-S do lustrzanek. Poprzednik nie miał jednak również wbudowanego konwertera.

Nikkor Z 600 mm f/4 TC VR S - cena i dostępność

Nowy teleobiektyw Nikkor Z 600 mm f/4 TC VR S będzie dostępny w sprzedaży pod koniec listopada w cenie około 75 000 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły