Nadchodzi Yongnuo 16 mm f/1.8 DA DSM - tani i jasny szeroki kąt do Sony E i Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Już niebawem segment szerokokątnej optyki wzbogaci się o jasny obiektyw APS-C Yongnuo 16 mm f/1.8S DA DSM. Będzie naprawdę lekki i tani.

Obiektywy Yongnuo to dość kontrowersyjny temat. W końcu ekspansję na rynek optyki firma rozpoczęła od kopiowania konstrukcji Canona. W czasach bezlusterkowców producent wydaje się jednak rozwijać własną myśl technologiczną i choć oferuje coraz ciekawsze konstrukcje w bardzo konkurencyjnych cenach. Według donosów, ofertę producenta już niebawem wzbogaci konstrukcja, która ma szansę stać się ulubionym szerokim kątem początkujących i osób z mniejszym budżetem.

Yongnuo 16 mm f/1.8S DA DSM, czyli niedroga szerokokątna stałka do aparatów APS-C

Według serwisu Photo Rumors, już niebawem mamy spodziewać się premiery modelu Yongnuo 16 mm f/1.8S DA DSM w wersji do bezlusterkowców Sony E i Nikon Z. Biorąc pod uwagę system oznaczeń producenta, prawdopodobnie będzie to obiektyw APS-C, a nie pełna klatka (DA - obiektywy APS-C, DF - obiektywy Full Frame), ale dzięki temu szkło ma szansę zdobyć popularność wśród vlogerów pracujących na niewielkich gimabalach i aparatach - w przypadku mniejszych matryc model 16 mm f/1.8S DA DSM zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej  24 mm.

Do tego obiektyw ma być naprawdę kompaktowy, a świetne wrażenie robi także jego waga, która mimo metalowej konstrukcji szkła wynosić ma raptem 310 g. Oprócz tego obiektyw wyposażony ma być w uszczelnienia i oczywiście - jak wszystkie nowe konstrukcje - oferować także system autofokusu, który oparty będzie o silnik krokowy DSM (Digital Stepping Motor).

Cena i dostępność

Cena i data premiery modelu Yongnuo YN 16mm f/1.8S DA DSM na chwilę obecną pozostają nieznane, według plotek obiektyw ma zostać jednak zaprezentowany już niebawem. W końcu producent sam udostępnił zdjęcia obiektywu na swoim profilu w chińskim serwisie Weibo. Z kolei biorąc pod uwagę cenę jaśniejszej Sigmy 16 mm f/1.4 DC DN czy szerszego i również jaśniejszego Viltroxa AF 13 mm f/1.4, należałoby spodziewać się finalnej ceny w pułapie do 1500 zł.

Obiektyw dostępny ma być wersjach Sony E i Nikon Z. Wersji Canon RF nie należy się szybko spodziewać. Mimo iż producent pokazał już kilka szkieł z bagnetem RF, obecnie zostały one usunięte z jego strony internetowej.

Źródło: photorumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)