Yongnuo YN 85 mm f/1.8 Z DF DSM - tania portretówka debiutuje w wersji do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Zaprezentowana w 2020 roku „bezlusterkowa” wersja obiektywu YN 85 mm f/1.8 wreszcie dostępna będzie także z mocowaniem Nikon Z.

Trwało to długo, ale wreszcie jest. Po zaprezentowanych już wcześniej wariantach do Sony E i Canon RF, niedrogi obiektyw portretowy Yongnuo YN 85 mm f/1.8 wreszcie w końcu będzie miał także szansę wzbogacić arsenał fotografów korzystających z belzusterkowców firmy Nikon. O premierze producent poinformował za pośrednictwem serwisu Weibo.

Yongnuo YN 85 mm f/1.8 Z DF DSM - tani obiektyw portretowy do Nikon Z

Szkło Yongnuo YN 85 mm f/1.8 Z DF DSM nie różni się od jego wcześniejszych odsłon - jest tylko nieco cięższe (405 g) i pozbawiono je czerwonego paska przy pierścieniu ostrości. Optyka pozostaje natomiast bez zmian - otrzymujemy 9 elementów w 8 grupach (w tym dwie soczewki niskodyspersyjne) i zaawansowane powłoki, mające z jednej strony zwiększać transmisję światła, a z drugiej redukować odbicia światła i flary. Do tego 7-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 80 cm.

Podobnie jak wersji do Canon RF, także i tutaj pierścień ostrości pełni rolę pierścienia funkcyjnego. Gdy więc korzystamy z systemu AF za jego pomocą będziemy mogli np. sterować poszczególnymi parametrami ekspozycji. Z boku tubusu mamy też dodatkowy przycisk funkcyjny.

Do tego uszczelnienia i silnik krokowy DSM, który powinien sprawić, że układ AF będzie użyteczny także podczas filmowania, a także względnie kompaktowa (69 x 89 mm) konstrukcja, fizyczny przełącznik AF/MF i port USB-C do ewentualnego upgrade’u firmware’u.

O tym czego spodziewać się po obiektywie, możecie przekonać się z poniższej recenzji, w której autor porównuje go z popularnym obiektywem Viltrox.

Cena i dostępność

Na chwilę obecną obiektyw dostępny jest wyłącznie na rynku chińskim w cenie ok. 350 dolarów (ok. 1500 zł). Prawdopodobnie tak, jak pozostałe konstrukcje trafi w końcu także na rynek zachodni. Biorąc jednak pod uwagę, że nadal nie doczekaliśmy się jeszcze pokazanej niemal rok temu wersji pod mocowanie RF, trudno powiedzieć kiedy się to wydarzy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie yongnuomall.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
13
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)