Nadchodzą nowe szerokie stałki - Sigma 20 mm f/2 DG DN i Yongnuo 20 mm f/1.8S DF DSM

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Według doniesień w nowy roku system Sony E przywita dwie nowe jasne i kompaktowe stałki o ogniskowej 20 mm. Jedną ze stajni Sigmy, drugą produkcji Yongnuno, co oznacza, że będziemy mogli wybierać pomiędzy opcją przystępną cenową, a bardzo tanią.

Wygląda na to, że początek nowego roku będzie stał pod znakiem obiektywów szerokokątnych. Jak donosi Nokishita i Photorumors już niedługo możemy spodziewać się premiery szkieł Sigma 20 mm f/2 DG DN oraz Yongnuo 20 mm f/1.8S DF DSM, które spodobać mają się fotografom krajobrazu i vlogerom.

W przypadku modelu Sigma 20 mm f/2 DG DN będziemy mieć do czynienia z konstrukcją reprezentującą kompaktową serię stałek, w której zobaczyliśmy już modele 90 mm f/2.8 DG DN, 65 mm f/2 DG DN, 35 mm f/2 DG DN oraz 24 mm f/3.5 DG DN. Szkło mierzyć ma 70 x 72,4 mm, ważyć 370 g i być zbudowane na bazie 13 soczewek w 11 grupach. Pod względem ceny mamy zaś spodziewać się tego samego pułapu co w przypadku modelu 65 mm, czyli ok. 3000 zł.

Przeczytaj także:
Sigma 24 mm f/2 DG DN i 90 mm f/2.8 DG DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Dwa nowe modele Sigma z linii Contemporary, to stylowe, świetnie wykonane i przede wszystkim bardzo kompaktowe stałki. Jak spisują się w praktyce? Mieliśmy okazję to sprawdzić podczas krótkich, przedpremierowych testów. [Czytaj więcej]

Być może jeszcze ciekawiej prezentuje się nadchodząca propozycja Yonguno, która będzie kolejnym budżetowym szkłem z nowej serii obiektywów do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Udostępniony przez Photorumors schemat budowy obiektywu YN 20 mm f/1.8S DF DSM ukazuje dodatkowy pierścień (prawdopodobnie przysłony), który zadebiutuje po raz pierwszy w konstrukcji YN i zapewne zainteresuje filmujących.

Pod względem optyki nie należy zapewne spodziewać się niczego szczególnego, ale nie o to chodzi w konstrukcjach Yongnuo. Z drugiej strony pozytywne recenzje lustrzankowego modelu YN 13 mm f/2.8 i dobre opinie na temat nowych bezlusterkowych modeli każą nam wierzyć, że będzie to szkło przynajmniej przyzwoite. Szkło zadebiutować ma z mocowaniem Sony E, ale później być dostępne także w systemach Canon RF i Nikon Z.

Jeśli zaś chodzi cenę, należy zapewne spodziewać się pułapu wspomnianego modelu 14 mm f/2.8 czy też bezlusterkowego obiektywu 85 mm f/1.8, czyli zapewne ok. 400-450 dolarów (ok. 1600-2000 zł).

Dokładna data premier nowych obiektywów nie jest jeszcze znana, ale zapewne należy spodziewać się ich na przestrzeni najbliższego miesiąca.

Źródło: photorumors.commirrorlessrumors.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
6
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)