Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM - tani, uszczelniony pełnoklatkowy standard do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Yongnuo prezentuje trzeci pełnoklatkowy obiektyw do systemu Sony E wyposażony w system AF. Tym razem mamy do czynienia z klasyczną konstrukcją 50 mm f/1.8, którą jak zwykle w przypadku chińskiego producenta, otrzymamy w bardzo atrakcyjnej cenie.

Natywny obiektyw FE 50 mm f/1.8 ma już 5 lat i nie zanosi się, by producent szykował dla niego aktualizację. Swoją, nowoczesną wersję budżetowego standardu proponują więc Chińczycy spod szyldu Yonguno. Model Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM to trzeci po szkłach 35 mm f/2 i 85 mm f/1.8 obiektyw producenta do systemu Sony E, który oprócz niskiej ceny oferować ma także przyzwoitą jakość optyczną, sprawny system AF i programowalny przycisk funkcyjny.

Optyka pewnie nie rzuci na kolana, ale może okazać się lepsza niż w natywnej konstrukcji Sony

Układ optyczny zbudowano tu na bazie 11 elementów w 8 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 4 soczewki HR. Do tego 9-listkowa, zaokrąglona przysłona (maksymalne domknięcie do f/16) oraz możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm. Choć po optyce raczej nie ma co spodziewać się fajerwerków, opisany układ i tak wygląda na bardziej zaawansowany niż w przypadku natywnej konstrukcji Sony.

Oprócz tego, nowy obiektyw może pochwalić się silnikiem krokowym DSM (Digital Stepping Motor), uszczelnieniami, fizycznym przełącznikiem AF/MF oraz aż dwoma przyciskami funkcyjnymi (na górze i z boku), których działanie będziemy w stanie konfigurować z poziomu aparatu.

Do tego port USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u i stosunkowo kompaktowa obudowa o wymiarach 68 x 85 mm i wadze 395 g. Z pewnością obiektyw nie będzie tak mały i lekki jak natywne szkło FE 50 mm f/1.8, ale być może w zamian zaoferuje nam coś więcej w zakresie optyki.

Cena i dostępność

W oficjalnym sklepie Yonguno szkło dostępne jest w promocyjnej cenie 1999 juanów, co w przeliczeniu daje nam ok. 1250 zł. Standardowa cena to jednak 2200 juanów (ok. 1365 zł). Dokładnej Polskiej ceny na razie nie znamy, ale biorąc pod uwagę ceny modelu 85 mm i 35 mm, także i u nas obiektyw powinien być oferowany w podobnym pułapie cenowym.

Uwaga: Nie pomylcie modelu Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM z pokazanym w zeszłym roku modelem Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DA DSM. Choć nazwa różni się jedną literą, ten drugi to szkło do aparatów z matrycą APS-C.

Więcej informacji o nowym szkle znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
0
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe - pierwszy obiektyw typu probe do APS-C
AstrHori 18 mm f/8 2:1 Periscope Probe - pierwszy obiektyw typu probe do APS-C
Chiński producent rozszerza ofertę o kolejny unikalny obiektyw typu probe. Tym razem stworzony specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów APS-C.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)