Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM - tani, uszczelniony pełnoklatkowy standard do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Yongnuo prezentuje trzeci pełnoklatkowy obiektyw do systemu Sony E wyposażony w system AF. Tym razem mamy do czynienia z klasyczną konstrukcją 50 mm f/1.8, którą jak zwykle w przypadku chińskiego producenta, otrzymamy w bardzo atrakcyjnej cenie.

Natywny obiektyw FE 50 mm f/1.8 ma już 5 lat i nie zanosi się, by producent szykował dla niego aktualizację. Swoją, nowoczesną wersję budżetowego standardu proponują więc Chińczycy spod szyldu Yonguno. Model Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM to trzeci po szkłach 35 mm f/2 i 85 mm f/1.8 obiektyw producenta do systemu Sony E, który oprócz niskiej ceny oferować ma także przyzwoitą jakość optyczną, sprawny system AF i programowalny przycisk funkcyjny.

Optyka pewnie nie rzuci na kolana, ale może okazać się lepsza niż w natywnej konstrukcji Sony

Układ optyczny zbudowano tu na bazie 11 elementów w 8 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 4 soczewki HR. Do tego 9-listkowa, zaokrąglona przysłona (maksymalne domknięcie do f/16) oraz możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm. Choć po optyce raczej nie ma co spodziewać się fajerwerków, opisany układ i tak wygląda na bardziej zaawansowany niż w przypadku natywnej konstrukcji Sony.

Oprócz tego, nowy obiektyw może pochwalić się silnikiem krokowym DSM (Digital Stepping Motor), uszczelnieniami, fizycznym przełącznikiem AF/MF oraz aż dwoma przyciskami funkcyjnymi (na górze i z boku), których działanie będziemy w stanie konfigurować z poziomu aparatu.

Do tego port USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u i stosunkowo kompaktowa obudowa o wymiarach 68 x 85 mm i wadze 395 g. Z pewnością obiektyw nie będzie tak mały i lekki jak natywne szkło FE 50 mm f/1.8, ale być może w zamian zaoferuje nam coś więcej w zakresie optyki.

Cena i dostępność

W oficjalnym sklepie Yonguno szkło dostępne jest w promocyjnej cenie 1999 juanów, co w przeliczeniu daje nam ok. 1250 zł. Standardowa cena to jednak 2200 juanów (ok. 1365 zł). Dokładnej Polskiej ceny na razie nie znamy, ale biorąc pod uwagę ceny modelu 85 mm i 35 mm, także i u nas obiektyw powinien być oferowany w podobnym pułapie cenowym.

Uwaga: Nie pomylcie modelu Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DF DSM z pokazanym w zeszłym roku modelem Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DA DSM. Choć nazwa różni się jedną literą, ten drugi to szkło do aparatów z matrycą APS-C.

Więcej informacji o nowym szkle znajdziecie na stronie hkyongnuo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie...
6
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z...
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze...
8
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Oferta przystępnych cenowo obiektywów kinematograficznych poszerza się o 4 nowe ciekawe konstrukcje, w tym o pierwszy w katalogu producenta model anamorficzny - XEEN...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)