Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DA DSM - pierwszy obiektyw producenta do bezlusterkowców APS-C

0

Autor: Maciej Luśtyk

14 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Chiński producent optyki zaczyna szturmować segment bezlusterkowców. Po jasnej portretówce do Mikro Cztery Trzecie przyszła kolej na portretówkę do aparatów Sony E z matrycą APS-C.

Po serii ultratanich „zamienników” szkieł do lustrzankowych systemów Canon EF i Nikon F, Yongnuo zaczyna ekspansję na rynek optyki do bezlusterkowców. W październiku chińska firma pokazała model YN 42,5 mm f/1.7 - alternatywę dla popularnych i stosunkowo niedrogich portretówek z systemów Olympusa i Panasonica, teraz pokazuje pierwszą konstrukcję stworzoną pod system Sony E.

Yongnuo zaczyna od modelu do aparatów z matryc APS-C, ale to chyba dobry ruch - w końcu grupą docelową optyki producenta są w większości amatorzy. Yongnuo YN 50 mm f/1.8S DA DSM to jasny standard, który w przypadku matryc APS-C należy traktować jako portretówkę (75 mm dla matrycy pełnoklatkowej). W dodatku producent obiecuje niezłe wyniki pod względem wydajności i rozdzielczości, choć oczywiście w przypadku szkieł YN do takich zapewnień trzeba podchodzić z ostrożnością.

Po nowym obiektywie Yonguno nie ma co spodziewać się fajerwerków. Jego mocą będzie (zapewne) cena i kompaktowość

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 8 soczewek w 7 grupach, wśród których znajdziemy także soczewkę o obniżonym współczynniku dyspersji, która zminimalizować ma problemy z aberracją chromatyczną. Oprócz tego soczewki zostały pokryte nowoczesnymi powłokami antyrefleksyjnymi. Nieco przeciętnie wypada przysłona - raptem 7 listków, które domkniemy tylko do f/16. Obiektywem będziemy mogli ostrzyć już z minimalnej odległości 45 cm.

Ewentualne braki szkło nadrabiać ma wydajnością, którą zapewnić ma nowy krokowy silnik autofokusu DSM (Digital Stepping Motor). Napęd ma być responsywny i cichy, pozwalając na skuteczne i wygodne ostrzenie. Producent obiecuje też precyzyjne ostrzenie przy pomocy elektronicznego pierścienia na tubusie. Raczej nie należy spodziewać się tu liniowego przełożenia, choć łamana angielszczyzna na oficjalnej stronie producenta nie wyjaśnia szczegółowo tej kwestii.

Co chyba jednak najbardziej ucieszy użytkowników aparatów z serii Sony A6XXX, nowy obiektyw jest wyjątkowo lekki i kompaktowy - mierzy jedyne 64 x 58 mm przy wadze jedynych 146 g. Niska waga wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z plastikową obudową, ale trudno spodziewać się tu czegoś innego.

 

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie obiektyw trafi na rynek, ale możemy zakładać, że jego cena będzie niewiele wyższa od oferowanego obecnie przez producenta modelu 42 mm do systemu Mikro Cztery Trzecie. Można więc spodziewać się ceny w granicach 600 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem hkyongnuo.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix wprowadza nowy zestaw do astrofotografii
Irix wprowadza nowy zestaw do astrofotografii
Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na fotografowanie nocnego nieba. Aby to zadanie stało się łatwiejsze, Irix proponuje nowy zestaw składający się z obiektywu 15...
0
0
Venus Optics Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine - uniwersalny filmowy zoom z adapterem anamorficznym i expanderem na pełną klatkę
Venus Optics Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine - uniwersalny filmowy zoom z adapterem anamorficznym i...
Czy obiektyw, którego nazwa jest skrótem od sloganu „Out of Our Minds” może być czymś faktycznie dobrym? Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine zapowiada się na jeden z...
11
0
6 obiektywów Laowa od teraz także z mocowaniem L-Mount
6 obiektywów Laowa od teraz także z mocowaniem L-Mount
Dobra wiadomość dla użytkowników bezlusterkowców Panasonic, Leica i Sigma. Chiński producent oferuje swoje najpopularniejsze konstrukcje także z wariancie do systemu...
0
1
Powiązane artykuły