Branża
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
Portale typu Aliexpress przepełnione są wszelkiej maści „egzotyczną” elektroniką, wsród której nierzadko pojawiają się także aparaty cyfrowe. Większość z nich z miejsca odrzucamy ze względu na kiepskie wykonanie i budzącą podejrzenia specyfikację, które nie wróżą nic więcej ponad niskiej jakości zabawkę. Czasem jednak trafia się model z interesującym designem, który kupilibyśmy nawet z ciekawości. Czy warto?
Sprawdził to niedawno fotograf i youtuber Tom Calton, który zakupił chińską „podróbkę” aparatu Fujifilm X100V. Oczywiście nie jest to typowa podróbka, ale skojarzenia z designem są w zasadzie jednoznaczne. Aparat na pierwszy rzut oka nieźle wygląda i przy cenie 35 dolarów jest też śmiesznie tani. Na co możemy liczyć wydając taką kwotę?
Co chyba najciekawsze, według fotografa nie jest to rzecz, którą możemy do razu skierować do śmietnika. Aparat ma być całkiem nieźle wykonany i oferuje całkiem sporo trybów rejestracji, choć co nie będzie zaskakujące, nie pozwala na manualną kontrolę ustawień. Dodatkowo oferuje nawet poprawnie działający autofokus z wykrywaniem twarzy biorąc pod uwagę historię inwigilacji w Kraju Środka nie powinno to być zaskoczeniem).
W zakresie jakości zdjęć i filmów jest raczej kiepsko, ale też nie ma dramatu - to poziom porównywalny z tanim smartfonem sprzed kilku lat. Raczej nie ma co oczekiwać, że wydrukujemy ładnie wyglądające odbitki, ale do fotograficznej zabawy i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z pewnością wystarczy,
Wśród największych minusów wymieniona jest powolna reakcja aparatu. Urządzenie dość długo się włącza i reaguje z dużym opóźnieniem na wciśnięcie spustu migawki. Raczej nie można więc oczekiwać, że taki aparat wykorzystamy np. do fotografii ulicznej.
Podsumowując, aparat przetestowany przez Toma Caltona, jak zapewne większość tego typu chińskich konstrukcji, to po prostu propozycja na fotograficzną zabawkę czy też aparat „lomo” dla fanów fotografii lo-fi. Nie jest to jednorazowy gadżet, ale też nigdy nie należy spodziewać się, że tego typu konstrukcję dostarczą nam efektów porównywalnych nawet z niedrogimi aparatami uznanych producentów.