Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?

Autor: Maciej Luśtyk

14 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?

Portale typu Aliexpress przepełnione są wszelkiej maści „egzotyczną” elektroniką, wsród której nierzadko pojawiają się także aparaty cyfrowe. Większość z nich z miejsca odrzucamy ze względu na kiepskie wykonanie i budzącą podejrzenia specyfikację, które nie wróżą nic więcej ponad niskiej jakości zabawkę. Czasem jednak trafia się model z interesującym designem, który kupilibyśmy nawet z ciekawości. Czy warto?

Co potrafi chińska "podróbka" Fujifilm X100V?

Sprawdził to niedawno fotograf i youtuber Tom Calton, który zakupił chińską „podróbkę” aparatu Fujifilm X100V. Oczywiście nie jest to typowa podróbka, ale skojarzenia z designem są w zasadzie jednoznaczne. Aparat na pierwszy rzut oka nieźle wygląda i przy cenie 35 dolarów jest też śmiesznie tani. Na co możemy liczyć wydając taką kwotę?

Co chyba najciekawsze, według fotografa nie jest to rzecz, którą możemy do razu skierować do śmietnika. Aparat ma być całkiem nieźle wykonany i oferuje całkiem sporo trybów rejestracji, choć co nie będzie zaskakujące, nie pozwala na manualną kontrolę ustawień. Dodatkowo oferuje nawet poprawnie działający autofokus z wykrywaniem twarzy  biorąc pod uwagę historię inwigilacji w Kraju Środka nie powinno to być zaskoczeniem).

W zakresie jakości zdjęć i filmów jest raczej kiepsko, ale też nie ma dramatu - to poziom porównywalny z tanim smartfonem sprzed kilku lat. Raczej nie ma co oczekiwać, że wydrukujemy ładnie wyglądające odbitki, ale do fotograficznej zabawy i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z pewnością wystarczy,

Wśród największych minusów wymieniona jest powolna reakcja aparatu. Urządzenie dość długo się włącza i reaguje z dużym opóźnieniem na wciśnięcie spustu migawki. Raczej nie można więc oczekiwać, że taki aparat wykorzystamy np. do fotografii ulicznej.

Tanie chińskie konstrukcje to po prostu zabawki, które nie zastąpią prawdziwego aparatu

Podsumowując, aparat przetestowany przez Toma Caltona, jak zapewne większość tego typu chińskich konstrukcji, to po prostu propozycja na fotograficzną zabawkę czy też aparat „lomo” dla fanów fotografii lo-fi. Nie jest to jednorazowy gadżet, ale też nigdy nie należy spodziewać się, że tego typu konstrukcję dostarczą nam efektów porównywalnych nawet z niedrogimi aparatami uznanych producentów.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły