Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer - super szeroko, bez zniekształceń i z autofokusem. Ważny krok dla chińskiej marki.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Styczeń 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics w 10 rocznicę istnienia oficjalnie zaprezentowało swój pierwszy obiektyw z silnikiem AF. Jak przystało na dziedzictwo marki, to kolejny obiektyw superszerokokątny, który przy konkurencyjnej cenie ma szansę nieco namieszać w tym segmencie.

Chińczycy zdobywają właśnie jeden z najważniejszych bastionów japońskiej optyki. Ostatnie miesiące to zalew informacji na temat nowych chińskich marek, które rozszerzają portfolio o obiektywy z napędem AF. Do tego grona oficjalnie dołączyło właśnie Venus Optics z pełnoklatkowym obiektywem Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer, który mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze w grudniu przy okazji przecieków.

Pierwszy obiektyw Laowa z silnikiem AF nie jest być konstrukcją, która by go najbardziej potrzebowała. Ale przynajmniej pokazuje czego możemy spodziewać się po kolejnych premierach

Czym wyróżnia się pierwszy obiektyw Laowa wyposażony w silniki AF? Przede wszystkim warto nadmienić, że jest to konstrukcja, która uczcić ma 10-lecie istnienia producenta. Nikogo nie powinna dziwić więc ekstremalna ogniskowa, przy jakiej system AF nie jest być może najpotrzebniejszą rzeczą. Szerokie kąty to konik chińskiego producenta i z pewnością to te konstrukcje producent zaktualizuje jako pierwsze do nowych wersji.

Nowy obiektyw Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer wydaje się być także zapowiedzią nowej jakości w ofercie producenta. Tubus obiektywu prezentuje się znacznie solidniej, a do tego bardziej nowocześnie i elegancko niż wcześniejsze manualne konstrukcje producenta. Otrzymujemy więc zgrabną, dobrze spasowaną bryłę, dobrze prezentujący się lakier i duże gumowany pierścień ostrości (do większej precyzji manualnego ostrzenia). Zabrakło za to pierścienia przysłony, ale konstrukcja wynagrodzi nam to innymi zaletami.

Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer to przede wszystkim zaawansowany układ optyczny, dla którego trudno obecnie znaleźć konkurencję

Bo Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer pretenduje także do miana najdoskonalszego ekstremalnie szerokiego kąta na rynku. Na układ optyczny składa się tu aż 15 soczewek w 9 grupach (w tym 2 soczewki ASP, 3 soczewki ED i 6 soczewek HR), a obiektyw, charakterystycznie dla produkcji Venus Optics, cechować ma się niemal zerową dystorsją i zapewniać wyrównaną rozdzielczość.

Co ciekawe, szkło oferowane jest w wersjach z 5- lub 14-listkowa przysłoną (tylko w wariancie MF), co celować ma w różne gusta użytkowników w zakresie reprodukcji punktów świetlnych przy mocniejszym domknięciu. Do tego obiektyw zapewnia krótka minimalną odległość ostrzenia 12 cm, a także może pochwalić się imponująco kompaktowymi gabarytami. Szkło mierzy 82 x 70,8 mm i waży raptem 420-450 g (w zależności od wersji. Co ważne, pozwala także na nakręcenie standardowych filtrów kołowych w rozmiarze 77 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer będzie dostępny w wariancie AF i MF z mocowaniami Sony E i Nikon Z. Dla pozostałych mocowań (Canon RF i L-Mount) przewidziano jedynie manualną wersję MF.

Szkło trafi na rynek w cenie 5998 juanów, czyli ok. 3300 zł. Oficjalna europejska cena będzie z pewnością odpowiednio wyższa (zapewne w granicach 4500-5000 zł), ale to i tak atrakcyjny pułap jak dla konstrukcji o takich możliwościach.

Specyfikacja:

Nazwa Laowa FF II 10 mm f/2.8 AF C&D Dreamer
Producent Laowa
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon RF
L-mount
Nikon Z
Sony E
Ogniskowa 10 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 5
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 15 soczewek / 9 grup (2 x ASP, 3 xi ED i 6 x HR)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 130,4°
Maksymalne powiększenie 0,24 x
Minimalna odległość ogniskowania 12 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Brak danych
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 82 x 70,8 mm
Waga 420-450 g (w zależności od wersji)
Cena w dniu premiery 5998 yuanów (ok. 3300 zł)

Więcej informacji znajdziecie na profilu Laowa w serwisie Weibo.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)