Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - Venus Optics prezentuje swój pierwszy obiektyw z autofokusem

Autor: Krzysztof Mularczyk

21 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Mały, lekki, ultraszeroki i bez dystorsji - teraz także z autofokusem. Nowy obiektyw Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to przełomowa konstrukcja dla Venus Optics, ale AF nie będzie dostępny dla każdego mocowania…

Venus Optics ogłosił premierę swojego pierwszego obiektywu z autofokusem. Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF to szerokokątna konstrukcja rektalinearna o polu widzenia aż 130 stopni. Najnowszy model będzie dostępny z mocowaniami Canon RF, L-Mount, Nikon Z i Sony E - ale nie wszystkie mocowania będą z autofokusem. Automatyczne ustawianie ostrości znajdziemy w modelach do Sony i Nikona, natomiast wersje Canon RF i L-Mount są oferowane jako obiektywy manualne.

Laowa obiecuje, że wydajność nowego systemu AF jest wyjątkowa i może konkurować z najlepszymi na rynku. Obiektyw zapewnia przy tym bardzo krótką minimalną odległość ostrzenia - tylko 12 centymetrów, co umożliwia uzyskanie maksymalnego powiększenia na poziomie 0,24x.

Konstrukcja obiektywu obejmuje 15 elementów w 9 grupach, w tym dwa elementy asferyczne i trzy ED. Dodatkowo, przednia soczewka pokryta jest powłoką "frog-eye" firmy Laowa, która chroni przed wodą i olejem.

Co ciekawe Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF jest dostępna także w dwóch wersjach o różnej liczbie listków przysłony - 5 lub 14. Modele wyposażone w 5-listkową przysłonę mają tworzyć unikalny efekt 10-ramiennej gwiazdki, zwiększając estetykę zdjęć. Obiektywy z AF dostępne są tylko w tej opcji.

Wszystkie wersje ważą jedynie 420 gramów i mają długość 70.8 mm przy maksymalnej średnicy 82 mm. Co ważne obiektyw ma z przodu mocowanie filtra 77 mm.

Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF - cena i dostępność

Cena obiektywu Laowa 10 mm f/2.8 Zero-D FF wynosi 799 dolarów. Można go już zamawiać na stronie producenta. Dostawy do klientów mają rozpocząć się w połowie marca.

Zdjęcia przykładowe producenta

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1