Wydarzenia
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Laowa kolejny raz udowadnia, że nieprzypadkowo cieszy się tytułem jednego z innowatorów rynku optyki. Nowe filmowe obiektywy Argus Cine oferują rekordową jasność, niewielkie wymiary i przystępne (jak na ten segment) ceny.
Laowa zalicza kolejną bazę na rynku filmowej optyki. Po pierwszych tak małych obiektywach anamorficznych i imponujących kinowych zoomach producent postanowił pójść na rekord w kwestii jasności i prezentuje nową serię Laowa Argus T1 Cine.
Argus Cine to w sumie 8 obiektywów, przygotowanych pod różne mocowania. Wszystkie jednak łączy nadzwyczajna jasność T1, która kolejny raz stawia firmę na pozycji innowatora - według Laowy pełnoklatkowe modele 28 mm T1 i 35 mm T1 to pierwsze takie szkła kinematograficzne na rynku, choć warto pamiętać, że są to szkła bazujące na fotograficznej serii obiektywów f/0.95.
W pełnoklatkowej serii Argus Cine znajdujemy w sumie 3 modele: wspomniane wyżej obiektywy 28 mm T1 FF, 35 mm T1 FF oraz 45 mm T1 FF. W ofercie znajdują się także warianty do kamer Super35 (18 mm T1 S35, 25 mm T1 S35, 33 mm T1 S35) oraz modele z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie (18 mm T1 MTF i 25 mm T1 MTF).
Producent obiecuje, że oprócz jasności, szkła mogą pochwalić się wysoką rozdzielczości, niewielkim breathingiem i spójną reprodukcją kolorów w całej linii. Z pewnością nie będą to szkła idealne, bo na materiałach przykładowych widać gdzieniegdzie dość zauważalną aberrację chromatyczną, ale przy takiej specyfikacji można się tego spodziewać.
Szkła oferują poza tym typową filmową ergonomię z zębatkami systemu follow focus, a także zachowują przystępne gabaryty. Wersje pełnoklatkowe ważą między 950 a 1200 g i zachowują niemal identyczne wymiary 84 x 103-121 mm. Co ciekawe, oferują aż 15-listkowe przysłony. Wersje S35 i MTF są oczywiście odpowiednio mniejsze, a także tańsze.
Obiektywy Laowa Argus T1 Cine dostępne są w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon RF, Nikon Z, Fujifilm X (tylko wersja 35) oraz Mikro Cztery Trzecie (tylko wersje MTF). Za każdy z modeli pełnoklatkowych zapłacimy 1499 dolarów (lub 3999 dolarów za cały set). W przypadku wersji S35 ceny wynoszą odpowiednio 899 dolarów za sztukę i 2399 dolarów za zestaw, a modele MTF kupimy w cenach 699 dolarów za sztukę i 1259 dolarów za zestaw.
Więcej informacji o nowych szkłach znajdziecie na stronie laowacine.com.