Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics oficjalnie zapowiada nową serię kompaktowych obiektywów anamorficznych. W serii znajdą się obiektywy 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4 ze współczynnikiem kompresji 1,5x. Nowe obiektywy zadebiutują na Kickstarterze 17 maja 2022 roku.

Pierwszą oficjalną zapowiedź obiektywów anamorficznych Laowa otrzymaliśmy na początku kwietnia. Choć jeszcze wtedy producent nie zdradzał szczegółów konstrukcji już wtedy podkreślał rewolucyjność swojego rozwiązania i chęć „zerwania z tradycjami”. Dziś już wiemy czego się spodziewać.

Nowe obiektywy anamorficzne wejdą w skład serii Laowa Nanomorph, które, jak wskazuje sama nazwa, będą naprawdę kompaktowe. W zasadzie, według producenta będziemy mieli tu do czynienia z najmniejszymi obiektywami anamorficznymi formatu Super 35 (filmowe APS-C), jakie kiedykolwiek powstały - będą mierzyć ok. 90 x 60 mm i wazym raptem 400 g.

Czy nowe szkła Laowa zmienią postrzeganie obiektywów anamorficznych?

Na początek zobaczymy obiektywy Laowa Nanomorph 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4. Szkła będą miały do zaoferowania metalowe tubusy, krótką minimalną odległość ostrzenia (na razie nie wiemy jaką) oraz standardowe zębatki systemów follow focus. Do tego współczynnik kompresji 1,5 x, który po rozciągnięciu zapewni nam panoramiczny obraz w formacie 2.4:1 w przypadku rejestracji 3:2 oraz ultrapanoramiczny format 2.8:1 w przypadku standardowej rejestracji 16:9.

Biorąc pod uwagę dostępność aparatów APS-C ze wsparciem dla trybu anamorficznego 3:2 wybór kompresji 1,5x może wydawać się kiepskim pomysłem, ale nie zapominajmy, że tuż za rogiem czają się tegoroczne premiery Fujifilm, a w sieci huczy od plotek na temat nowych korpusów APS-C firmy Canon. Zaawansowanych modeli APS-C oczekują także użytkownicy Sony. W niedługim czasie sytuacja może się więc diametralnie zmienić. Poza tym, oferując mocowanie Canon EF, producent celuje zapewne w grupę docelową twórców pracujących na kamerach Cinema EOS i BMPCC.

Cena i dostępność

Nowe obiektywy Laowa Nanomorph zadebiutują już 17 maja za pośrednictwem kampanii w serwisie Indiegogo. Biorąc pod uwagę obecną pozycję producenta, taka forma premiery jest wyłącznie wybiegiem marketingowym i raczej nie powinniśmy się obawiać o „niedowiezienie” projektu przez Venus Optics.

Dokładnych cen na razie nie znamy, ale jeśli lubicie internetowe wyścigi, będziecie mieli okazję zgarnąć jeden z obiektywów w cenie 1 dolara. Taka oferta zostanie przygotowana dla pierwszej osoby, która weźmie udział w kampanii. Start 17 maja o godz. 16:00. Standardowej, startowej ceny nowych obiektywów jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie indiegogo.com oraz na laowacine.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
7
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)