Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa

Autor: Maciej Luśtyk

6 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej zaawansowanych chińskich marek optycznych.

Venus Optics (właściciel marki Laowa) był pierwszym przykładem tego, że chiński rynek optyki należy brać na poważnie. Powstała w połowie zeszłej dekady w błyskawicznym tempie wyrosła na jednego z najważniejszych graczy w segmencie optyki manualnej. Z prostego względu - oferowała unikalne, naprawdę dobre konstrukcje optyczne w przystępnej cenie. Może także poszczycić się mianem prawdziwego innowatora. Opracowane przez Laowa obiektywy Probe wykreowały zupełnie nowy rodzaj ujęć reklamowych i produktowych. Z kolei seria Nanomorph przekracza granice tego co możliwe w segmencie optyki anamorficznej.

Raczkujący chiński rynek optyki już niebawem może przekształcić się w prawdziwego tygrysa branży

fot. photorumors.com

Żeby jednak na poważnie stanąć w szranki z japońskimi producentami konieczne jest coś więcej. A tym czymś są oczywiście silniki AF i współpraca z systemami ostrzenia współczesnych aparatów. W ostatnim czasie tego przeskoku dokonało kilka innych chińskich marek, takich jak Viltrox (ten akurat oferował obiektywy AF od samego początku wejścia w produkcję optyki), TTArtisan, 7Artisans czy Meike. To jednak producenci kojarzeni - może poza Viltroxem - z optyką budżetową, których konstrukcje plasują się w segmencie typowo amatorskim, nie zagrażając pozycji czołowych firm. To może się zmienić, gdy do tego grona dołączy właśnie Laowa. A według plotek ma się to wydarzyć już niebawem.

Serwis Photo Rumors donosi o nadchodzącej premierze obiektywu Laowa 10 mm f/2.8 C&D Dreamer, który będzie wyposażony w napęd AF. Na zdjęciach widzimy obiektyw podłączony do modelu A7C, ale trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to szkło pełnoklatkowe. Uwagę zwraca jednak dopracowana konstrukcja tubusu, która wydaje się znaczną aktualizacją dla dotychczasowego „technicznego” wyglądu obiektywów producenta.

fot. photorumors.com

Superszerokokątne obiektywy z AF nie należą do najbardziej popularnych konstrukcji na rynku. Ale to zapowiedź szerzej zakrojonej ofensywy

I choć silniki AF w obiektywie o ogniskowej 10 mm nie są być może najbardziej potrzebną rzeczą na świecie, a producent ma w swojej ofercie widoczne braki wśród obiektywów średniego i dłuższego zasięgu, możemy spodziewać się, że nowy obiektyw będzie zapowiedzią szerzej zakrojonej ofensywy, która weźmie za cel popularne konstrukcje takich marek jak Sigma czy Tamron.

fot. photorumors.com

Na chwilę obecną nie znamy daty, ani ceny nowego obiektywu, ani tym bardziej planów producenta na przyszłość. Możemy być jednak pewni, że wraz z nabierającą tempa chińską ekspansją, najbliższe lata na rynku optyki mogą być bardzo interesujące.

Źródło: photorumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)