7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru lat w branży fotograficznej. Czy stoimy w obliczu budżetowej rewolucji?

Do niedawna sytuacja na rynku optyki była oczywista. Albo decydowaliśmy się na drogie szkła natywne, które oferowały najlepszą jakość i wydajność, albo na konstrukcje japońskich firm zewnętrznych, które w stosownie niższej cenie oferowały konkurencyjne, ale jednak nieco mniejsze możliwości. Dla amatorów i osób z mniejszym budżetem pozostawały manualne szkła koreańskiej produkcji.

W ciągu raptem kilku lat rynek zmienił się jednak diametralnie. Firmy pokroju Sigmy i Tamrona dogoniły jakością producentów aparatów, a po piętach zaczął deptać im Samyang, który rozwinął ofertę obiektywów z AF. Jednocześnie na rynku pojawiło się zatrzęsienie chińskich producentów, którzy zajęli się produkcją supertanich, ale naprawdę ciekawych i niekiedy również naprawdę niezłych obiektywów manualnych.

Obiektywy 7Artisans z AF to zapowiedź większych zmian na rynku optyki

Wygląda na to, że oto stoimy w obliczu kolejnej diametralnej zmiany na rynku optyki, bo oto wspomniani producenci z Kraju Środka zaczęli rozwijać katalog o obiektywy wyposażone w silniki autofokusa - technologii, do której dotarli w raptem kilka lat istnienia swoich firm. Pierwsze obiektywy tego typu zaprezentowały m.in. TTArtisan i Sirui, a teraz dołącza do nich 7Artisans - producent, który kojarzony jest chyba z najbardziej budżetowymi konstrukcjami tego segmentu.

Najnowszy teaser producenta, jasno wskazuje, że już w grudniu zobaczymy pierwszy obiektyw wspierający systemy automatycznego ustawiania ostrości. W dodatku ma być to szkło pełnoklatkowe, dzięki czemu od razu stanie się konkurencją dla popularnych ostatnimi czasy szkieł Viltroxa i niedrogich konstrukcji Samyanga.

Na chwilę obecną nie wiemy jeszcze jaki będzie to obiektyw, ale kierując się doświadczeniem innych producentów, prawdopodobnie będzie to stałka o standardowej ogniskowej 35 lub 50 mm.  Najważniejsze pozostaje jednak to, ile nowy obiektyw będzie kosztować. Szkła 7Artisans znane są z rekordowo niskich cen i jesteśmy bardzo ciekawi czy ten sam trend producent postanowi utrzymać w przypadku szkieł AF. Biorąc pod uwagę rosnące ceny optyki firm zewnętrznych, zapotrzebowanie na szkła prawdziwie budżetowe z pewnością jest spore.

Większa konkurencja to większy wybór. Co na to firmy japońskie?

Abstrahując od powyższego, teaser 7Artisans jest także zapowiedzią wzmożonej konkurencji na rynku obiektywów. Do grona producentów oferujących obiektywy AF z pewnością szybko dołączą kolejne firmy z chińskiego rynku optyki, a biorąc pod uwagę tempo z jakim się rozwijają, niedługo z pewnością będą chciały konkurować swoimi konstrukcjami także w segmencie premium. Przedsmakiem tego są chociażby obiektywy Viltroxa z serii Pro czy też linia profesjonalnych obiektywów anamorficznych tego samego producenta.

Większa konkurencja będzie z pewnością sytuacją jak najbardziej pożądaną przez użytkowników, pozostaje jedynie pytanie czy na dłuższą metę nie zagrozi ona pozycji tradycyjnych firm japońskich oraz czy te nie zaczną próbować w jakiś sposób jej zwalczać. Tak czy inaczej najbliższe lata na rynku optyki zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)