7Artisans 50 mm f/1.8 AF - pierwszy obiektyw z autofokusem w ofercie

Autor: Maciej Luśtyk

19 Marzec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Zgodnie z obietnicami chińskie 7Artisans prezentuje swój pierwszy obiektyw wyposażony w silnik AF. To typowy obiektyw standardowy, który - jak na swoją specyfikację - jest całkiem duży. Ma jednak przekonywać do siebie niską ceną.

Pod koniec zeszłego roku 7Artisans zapowiedziało, że niebawem zaprezentuje swój pierwszy obiektyw wyposażony w silniki autofokusu, czym dołączy do rosnącego grona chińskich marek, które coraz śmielej dokonują ekspansji na rynek szkieł z systemami elektroniki. W sklepie producenta właśnie zadebiutował owoc tych wysiłków - 7Artisans 50 mm f/1.8 AF.

Spory tubus, ale niezła optyka i niska cena

7Artisans 50 mm f/1.8 AF to typowy obiektyw standardowy, który niespecjalnie wyróżnia się wyglądem i do tego nie należy do najmniejszych (72 x 104 mm, 463 g), ale za to obiecuje dobrą optykę i kusi przystępną ceną. Na układ optyczny składa się tu 11 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 1 soczewkę ED i 2 soczewki HR, a całość dopełnia 11-listkowa przysłona, która zapewnić ma równe bokeh po domknięciu i kremowe rozmycie ostrości.

Producent obiecuje wysoką rozdzielczość, bardzo dobrą kontrastowość i przyjemną, choć na pewno nieco niedoskonałą reprodukcję nieostrości (na zdjęciach przykładowych widzimy bokeh w formie charakterystycznych łezek i z jaśniejszymi obwódkami). Dobrze też prezentuje się ergonomia z dużym pierścieniem ostrości, fizycznym pierścieniem przysłony z kontrolą bezstopniowa, przełącznikiem AF/MF i tubusem wykonanym z metalu.

Głównym punktem programu jest tu oczywiście silnik AF, który współpracować ma ze wszystkimi funkcjami śledzenia najnowszych aparatów Sony. Autofokus działa tu w oparciu o silnik krokowy STM, tak więc z pewnością nie będzie dorównywał skutecznością silnikom liniowym, ale biorąc pod uwagę inne konstrukcje STM, nie powinniśmy mieć też przesadnych powodów do narzekań, także w przypadku pracy wideo. Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 50 cm.

7Artisans 50 mm f/1.8 AF przyjmuje filtry o średnicy 62 mm i pozwala na aktualizację firmware’u za pomocą złącza USB-C. Wygląda jednak na to, że nie jest to obiektyw uszczelniony.

Cena i dostępność

Szkło 7Artisans 50 mm f/1.8 AF debiutuje w cenie 228 dolarów, czyli ok. 900 zł i jest dostępny do kupienia z mocowaniem Sony E lub Nikon Z w oficjalnym sklepie producenta. Przy zamówieniach z Chin należy jednak liczyć się z możliwością nałożenia dodatkowych opłat. Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie obiektyw pojawi się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie 7artisans.store.

Specyfikacja:

Nazwa 7Artisans 50 mm f/1.8 AF
Producent 7 Artisans
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 50 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 11 soczewek / 9 grup (2x ASP, 2x ED, 1x HR)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 46,8°
Minimalna odległość ogniskowania 50 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 62 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy STM
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 72 x 104 mm
Waga 463 g
Cena w dniu premiery 228 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
3
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)