7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.

Chińskie 7Artisans dobrze znane jest z niedrogich, manualnych obiektywów do aparatów bezusterkowych, które niejednokrotnie są w stanie konkurować z nawet kilkudziesięciokrotnie droższymi konstrukcjami. Tym razem trafiła się gratka dla użytkowników aparatów Fujifilm X (a niedalekiej przyszłości zapewne także pozostałych systemów APS-C).

7Artisans 24 mm f/1.4 to nic innego jak odpowiednik jasnego obiektywu 35 mm, czyli ogniskowej lubianej przez fotografów ulicznych, dokumentalistów i reportażystów, ale także osób zainteresowanych szerszymi portretami. Systemowy odpowiednik kosztuje 4 tys. złotych, najtańszy zamiennik - 1750 zł. 7artisans oferuje nam z kolei swoją propozycję za jedyne 109 dolarów, czyli ok. 460 zł.

7Artisans 24 mm f/1.4 jest w pełni manualny i pewnie nie powali nas na kolana optyką. Ale przy tej cenie można się tylko pozytywnie zaskoczyć

Gdzie jest haczyk? 7Artisans 24 mm f/1.4 to oczywiście obiektyw w pełni manualny, bez wsparcia systemu AF, ani nawet elektronicznych styków, które pozwoliłyby na wygodną pracę w systemach półautomatycznych czy zapisanie pełnych danych EXIF. Szkło obiecuje natomiast przyzwoitą optykę z dobrze minimalizowaną aberracją chromatyczną (7 elementów w 6 grupach, 9-listkowa przysłona, 2 soczewki ED, 2 soczewki HR).

Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 30 cm i posiada manualne pierścienie ostrości i przysłony. Ten drugi porusza się wyłącznie bezstopniowo, co w przypadku fotografowania może wymagać przyzwyczajenia, ale z pewnością spodoba się filmującym. Tubus jest wykonany z metalu i charakteryzuje się przyzwoitą wagą (340 g) oraz wymiarami. Tych ostatnich producent nie podaje, ale na zdjęciach widać, że obiektyw nie jest przesadnie duży w stosunku do kompaktowego korpusu Fujifilm X-T20.

Oczywiście po szkle tego typu nie należy spodziewać się cudów, ale w tej cenie może okazać się bardzo przyjemnym zaskoczeniem i z pewnością będzie dobrą propozycją do nauki fotografowania jasnym obiektywem 35 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw 7Artisans 24 mm f/1.4 jest już dostępny do kupienia z darmową wysyłką w oficjalnym sklepie producenta w cenie 109 dolarów (około 460 zł). W przypadku wysyłek z Chin należy liczyć się z możliwością nałożenia dodatkowych opłat celnych, ale w tym wypadku zakup jest na tyle niedrogi, że powinien mieścić się w limicie do którego opłaty te nie są naliczane.

Na chwilę obecną obiektyw dostępny jest jedynie w mocowaniu Fujifilm X, jednak w grafikach producenta pojawiają się także informacje o mocowaniach: Sony E, Nikon Z, Canon RF, Canon EOS-M i Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie 7artisans.store.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły