7Artisans 15 mm f/4 - ultraszeroki kąt do bezlusterkowców w rekordowo niskiej cenie

Autor: Maciej Luśtyk

11 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy manualny obiektyw superszerokokątny do pełnoklatkowych systemów bezlusterkowych oferuje wyjątkowy kąt widzenia i mocno konkuruje ceną nawet w innymi chińskimi produkcjami.

7Artisans prezentuje kolejne bardzo przystępnie wycenione manualne szkło. Tym razem jest to bezpośredni rywal modeli Nisi 15 mm f/4 i Laowa 15 mm f/4. Co chyba najważniejsze, pomimo konkurencyjnej ceny, obiektyw ma konkurować także w kwestii jakości, mogąc okazać się ciekawą alternatywą dla dużo droższych szkieł natywnych.

Tani i dobry? Wiele wskazuje na to, że 7Artisans 15 mm f/4 może być jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji w segmencie szerokiego kąta

Układ optyczny obiektywu 7Artisans 15 mm f/4  bazuje na 13 soczewkach w 9 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 40 cm. Dwie soczewki asferyczne zapewnić mają wyrównaną ostrość na całej powierzchni kadru, a na pokładzie mamy także 5 elementów HR i 3 soczewek ED. Szkło powinno więc conajmniej przyzwoicie radzić sobie z aberracją chromatyczną. Producent chwali się też, że obiektyw cechuje się także niemal zerową dystorsją i dobrze radzi sobie z pracą pod światło.

Ciekawie prezentuje się też 10-listkowa przysłona, która po domknięciu zaoferuje reprodukcję punktów świetlnych w formie 20-ramiennych gwiazd oraz fakt, że mimo tak szerokiego kąta widzenia z obiektywem możemy stosować standardowe filtry kołowe w rozmiarze 77 mm.

7Artisans 15 mm f/4 to także w pełni metalowa konstrukcja i przyzwoita waga 536 g. Wymiarów producent niestety nie podaje, ale po zdjęciach widać, że jest to obiektyw zbliżony pod względem gabarytów do wspomnianego wyżej szkła Nisi 15 mm f/4. Niestety w konstrukcji nie uświadczymy uszczelnień, które mogłyby przysporzyć jej popularności wśród fotografów krajobrazowych.

Cena i dostępność

Szkło 7Artisans 15 mm f/4 debiutuje w cenie 359 dolarów (ok. 1550 zł), co jest ceną bardzo niską nawet jak na rynek chińskiej optyki (konkurencyjny Nisi 15 mm f/4 startował z ceną 579 dolarów). Jeśli tylko nowa konstrukcja dowiezie jakość, może stać się najlepszą propozycją na wejście w świat ultra szerokich kątów.

Szkło dostępne jest już w sprzedaży w wariantach z mocowaniami Sony E, Canon RF, Nikon Z i L-Mount za pośrednictwem oficjalnego sklepu producenta. Należy jedynie mieć na uwadze, że w przypadku zamówień z Chin możemy napotkać dodatkowe opłaty celne.

Polskiej ceny ani dostępności na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie 7artisans.store.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
1
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)