Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem do codziennego fotografowania.

Obiektywy 28 mm należą do jednych z ulubionych konstrukcji, wykorzystywanych przez fotografów ulicznych. Dodatkowo, z racji popularyzacji smartfonów, kąt widzenia zbliżony do ogniskowych z zakresu 24-28 mm wydaje nam się standardowym sposobem patrzenia na świat. Problem w tym, że do tej pory niewiele obiektywów było w stanie połączyć tę ogniskową z dużym rozmyciem tła, charakterystycznym dla jasnych dłuższych stałek.

Do tej pory najjaśniejszymi obiektywami tego typu były modele 28 mm f/1.4. Problem w tym, że były też zwykle ciężkie i duże, czym utrudniały dynamiczną pracę. Ten stan rzeczy chce zmienić nowy obiektyw Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF, reprezentujący serię jasnych pełnoklatkowych stałek chińskiego producenta i przypieczętowujący pozycję Venus Optics (producent szkieł Laowa) jako innowatora rynku optyki.

Najjaśniejszy obiektyw 28 mm na rynku. Sprawdzi się także podczas filmowania

Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF to oczywiście obiektyw manualny (jak wszystkie dotychczasowe konstrukcje Venus Optics), ale biorąc pod uwagę obecność systemów focus peaking w większości współczesnych korpusów, nie powinno być to dużym problemem. Tym bardziej, że szkło obiecuje bardzo dobre rezultaty optyczne.

Układ optyczny zbudowano na bazie 13 elementów w 7 grupach i 13-listkowej przysłony. Wśród soczewek specjalnych znajdziemy 2 elementy ED i 2 soczewki HR, co każe nam wierzyć, że obiektyw będzie choć w pewnym stopniu ograniczał aberrację chromatyczną, która może rzucać się w oczy na szerokim kącie przy szeroko otwartej przysłonie. Oprócz tego, przysłonę możemy przełączyć na tryb bezstopniowy, dzięki czemu obiektyw ma być także praktycznym narzędziem do filmowania. Minimalna odległość ostrzenia to zaś 50 cm.

Nowe szkło może pochwalić się także względnie kompaktową budową. Mierzy raptem 68,5 x 106 mm i waży 526 g. Do tego przyjmuje stosunkowo niewielkie filtry o średnicy 62 mm.

Tak wyposażony, Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF może stać się ulubionym nowym szkłem fotografów miejskich, ślubnych, reportażowych, portretowych, ulicznych i wszystkich innych, którzy chcieliby dodać swoim szerokokątnym zdjęciom nieco magii. A jak to wygląda w praktyce?

Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie sobaczyć selekcję oficjalnych zdjęć przykładowych udostępnionych przez producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Cena i dostępność

Jak przystało na chińskiego producenta, obiektyw Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF debiutuje w stosunkowo przystępnej cenie 600 dolarów (ok. 2500 zł) w wersjach z mocowaniami: Sony E, Canon RF, Nikon Z i L-Mount.

Obiektyw można już zamawiać poprzez oficjalną stronę sklepu Laowa, jednak w przypadku wysyłki z Chin należy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi opłatami celnymi. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)