Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics

Autor: Maciej Luśtyk

17 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to zaawansowana propozycja dla twórców kina, która łączy dużą jasność z równie dużym współczynnikiem kompresji.

Chiński producent optyki Venus Optics właśnie zapowiedział nową serię szkieł Laowa Proteus 2x Anamorphic, na którą składają się modele o ogniskowych 35, 45, 60 i 85 mm. To wysokiej klasy obiektywy anamorficzne stworzone do pracy z nowoczesnymi kamerami Super 35 (filmowy odpowiednik matryc APS-C). Cechuje je między innymi współczynnik ściśnięcia 2x, tak pożądany przez wielu twórców video.

Jak zapewnia producent, Proteus, to obiektywy, które łączą stosunkowo dużą jasność T2 z dobrymi wynikami w zakresie ostrości, 10-listkową przysłoną, generującą przyjemne dla oka rozmyciem i bardzo dobrze korygowanym breathingiem (zmiana kąta widzenia podczas przeostrzania). Do tego, cała seria może pochwalić się stosunkowo krótką mimimalną odległością ostrzenia, wynosząca 55 cm.

Kompresja 2x sprawia, że Proteus to obiektywy dedykowane prawie wyłącznie profesjonalnym kamerom

 

Najważniejszym punktem programu jest tu oczywiście konstrukcja anamorficzna o dużym współczynniku kompresji, wynoszącym aż 2x. Według oficjalnych materiałów, powinna nam ona zapewnić panoramiczny format 2.4:1. To jednak tylko przy użyciu bardzo specyficznych trybów nagrywania (6:5) w kamerach typu Arri Alexa 35 czy RED V-Raptor. W przypadku większości zaawansowanych aparatów, i kamer niższego szczebla, nawet filmując w trybie Open Gate 4:3 otrzymamy dużo bardziej panoramiczny obraz, co zawężą użyteczność wspomnianych szkieł praktycznie wyłącznie do zastosowań kinowych. 

Co najciekawsze, wszystkie obiektywy dostępne będą w 3 wariantach, różniących się sposobem reprodukcji flar: Amber (flary pomarańczowe), Blue (flary niebieskie) i Silver (flary białe). Dodatkowo, przy użyciu expandera 1.4x obiektywy będą w stanie pokryć też matryce pełnoklatkowe.

Cena i dostępność

Obiektywy Laowa Proteus standardowo wyposażone są w mocowanie Arri PL, ale w zestawie dołączane jest także wymienne mocowaniem Canon EF. Cała seria szkieł trafi do dystrybucji w maju bieżącego roku. Sugerowana cena detaliczna to ok. 28 000 zł.

Przy tej cenie to także jedne najbardziej przystępnych profesjonalnych szkieł anamorficzny z kompresją 2x na rynku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły