Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics

Autor: Maciej Luśtyk

17 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to zaawansowana propozycja dla twórców kina, która łączy dużą jasność z równie dużym współczynnikiem kompresji.

Chiński producent optyki Venus Optics właśnie zapowiedział nową serię szkieł Laowa Proteus 2x Anamorphic, na którą składają się modele o ogniskowych 35, 45, 60 i 85 mm. To wysokiej klasy obiektywy anamorficzne stworzone do pracy z nowoczesnymi kamerami Super 35 (filmowy odpowiednik matryc APS-C). Cechuje je między innymi współczynnik ściśnięcia 2x, tak pożądany przez wielu twórców video.

Jak zapewnia producent, Proteus, to obiektywy, które łączą stosunkowo dużą jasność T2 z dobrymi wynikami w zakresie ostrości, 10-listkową przysłoną, generującą przyjemne dla oka rozmyciem i bardzo dobrze korygowanym breathingiem (zmiana kąta widzenia podczas przeostrzania). Do tego, cała seria może pochwalić się stosunkowo krótką mimimalną odległością ostrzenia, wynosząca 55 cm.

Kompresja 2x sprawia, że Proteus to obiektywy dedykowane prawie wyłącznie profesjonalnym kamerom

 

Najważniejszym punktem programu jest tu oczywiście konstrukcja anamorficzna o dużym współczynniku kompresji, wynoszącym aż 2x. Według oficjalnych materiałów, powinna nam ona zapewnić panoramiczny format 2.4:1. To jednak tylko przy użyciu bardzo specyficznych trybów nagrywania (6:5) w kamerach typu Arri Alexa 35 czy RED V-Raptor. W przypadku większości zaawansowanych aparatów, i kamer niższego szczebla, nawet filmując w trybie Open Gate 4:3 otrzymamy dużo bardziej panoramiczny obraz, co zawężą użyteczność wspomnianych szkieł praktycznie wyłącznie do zastosowań kinowych. 

Co najciekawsze, wszystkie obiektywy dostępne będą w 3 wariantach, różniących się sposobem reprodukcji flar: Amber (flary pomarańczowe), Blue (flary niebieskie) i Silver (flary białe). Dodatkowo, przy użyciu expandera 1.4x obiektywy będą w stanie pokryć też matryce pełnoklatkowe.

Cena i dostępność

Obiektywy Laowa Proteus standardowo wyposażone są w mocowanie Arri PL, ale w zestawie dołączane jest także wymienne mocowaniem Canon EF. Cała seria szkieł trafi do dystrybucji w maju bieżącego roku. Sugerowana cena detaliczna to ok. 28 000 zł.

Przy tej cenie to także jedne najbardziej przystępnych profesjonalnych szkieł anamorficzny z kompresją 2x na rynku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
11
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)