Laowa Nanomorph Zoom - nadchodzą pierwsze niedrogie anamorficzne zoomy

Autor: Maciej Luśtyk

14 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Laowa kolejny raz umacnia swoją pozycję na rynku optyki. Już w marcu zobaczyć mamy pierwsze tak przystępne cenowo i najbardziej kompaktowe anamorficzne obiektywy zmiennoogniskowej na rynku. Do końca lutego możecie zarezerwować na nie do 30% zniżki.

Chińscy producenci w krótkim czasie dokonali rewolucji na rynku optyki filmowej. Dzięki markom takim jak Laowa i Sirui, obiektywy anamorficzne przestały być jedynie domeną wysokobudżetowych hollywoodzkich produkcji i stały się dostępne nawet dla twórców pracujących w pojedynkę. Chińczycy jednak nie zamierzają się zatrzymywać i twardo zmierzają w kierunku dalszej demokratyzacji rynku.

Anamorficzny zoom dla (prawie) każdego

Laowa, weteran rynku chińskiej optyki, w ramach kampanii na Indiegogo zapowiedział premierę swoich pierwszych zmiennoogniskowych anamorficznych obiektywów filmowych. Anamorficzny to osiągnięcie samo w sobie, a dodatkowo ich konstrukcja ma być także rekordowo kompaktowa i bardzo przystępnie wyceniona. Według producenta szkła Nanomorph Zoom będą najmniejszymi i najlepiej wycenionymi obiektywami tego typu w historii.

Modele Laowa 28-55 mm T2.9 1.5x i Laowa 50-100 mm T2.9 1.5x przeznaczone są do współpracy z matrycami formatu Super35 (filmowe APS-C), a każdy z nich będzie ważył około 1,5 kg. Dokładnych wymiarów jeszcze nie znamy, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze konstrukcje z serii Nanomorph, z pewnością będą one robić wrażenie. Jak widzimy na zdjęciu, będą też w pełni wyposażone ergonomiczne do skutecznej współpracy z systemami follow focus i rigami.

Obiektywy oferują współczynnik kompresji 1,5x, który po rozciągnięciu zapewni nam panoramiczny obraz w formacie 2.4:1 w przypadku rejestracji 3:2 (open gate) oraz ultrapanoramiczny format 2.8:1 w przypadku standardowej rejestracji 16:9. Dla zainteresowanych bardziej ekstremalnymi formatami są także adaptery Laowa 1.33x, z którymi szkła zaoferują współczynnik kompresji na poziomie 2x.

Jeżeli chodzi o kąty widzenia, model Laowa 28-55 mm T2.9 1.5x powinien zaoferować nam efekty zbliżone do obiektywu 25-50 mm w płaszczyźnie poziomej i 40-80 mm w płaszczyźnie poziomej. W przypadku modelu Laowa 50-100 mm T2.9 1.5x będzie to kolejno 45-90 mm i 75-150 mm. Jednym słowem powinniśmy otrzymać bardzo uniwersalny zestaw, który sprawdzi się w większości zastosowań wideo i pozwoli w całości zrealizować większość zleceń.

Cena i dostępność

Obiektywy trafią do przedsprzedaży 1 marca 2024 roku w ramach zbiórki w serwisie Indiegogo. Ich cena na razie nie jest jeszcze znana, ale szacując na podstawie obiektywów staroogniskowych z serii Nanomorph, należałoby spodziewać się pułapu minimum 10 tys. złotych. Wyglada na to, że na początku obiektywy zadebiutują w wersji z mocowaniem PL, ale podobnie jak w przypadku stałek z pewnością zobaczymy w końcu także inne warianty.

Dla zainteresowanych, producent przygotował ofertę specjalną. Każdy, kto zapisze się do newslettera na stronie kampanii otrzyma zniżkę do 30% na zakup szkieł w przedsprzedaży. Oprócz tego, spośród zarejestrowanych wylosowana zostanie także osoba, która będzie mogła zakupić zestaw zoomów za symbolicznego dolara.

Więcej informacji znajdziecie na stronie indiegogo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)