Nadchodzi pierwszy obiektyw zoom z korekcją perspektywy - to mogła zrobić tylko Laowa

Autor: Maciej Luśtyk

3 Lipiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics zapowiada pierwszy w historii obiektyw zmiennoogniskowy z funkcją Shift. Premiera modelu Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift odbędzie się już w poniedziałek.

Laowa przyzwyczaiła nas już do egzotycznych pozycji, które co i rusz wzbogacają ofertę producenta. Chińską markę śmiało można nazywać już jednym z głównych innowatorów rynku optyku. Już niebawem firma pokaże kolejną premierę, której będzie można przyszyć łatkę „pierwszej na świecie”. Producent w mediach społecznościowych podzielił się teaserem obiektywu Zoom / Shift, czyli jak można się domyślać, obiektywu zmniennogniskowego z opcją przesunięcia osi optycznej.

Szerokokątny zoom shift, czyli niespotykana wygoda fotografii architektury

Obiektywy takie należą do niszy związanej głównie z fotografią architektury i do tej pory standardowo zawsze były stałkami. Co wiec daje nam wyposażenie w taką funkcjonalność obiektywu zoom? Przede wszystkim większa swobodę pracy i możliwość łatwego dostosowania kadru do panujących warunków lub przestrzeni w jakiej fotografujemy.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie będzie to obiektów, ale wśród komentarzy powtarzają się informacje o obiektywie Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift, który prezentowany był w maju na targach fotograficznych w Pekinie. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy więc przeprojektowaną wersję modelu Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer z 2021 roku.

Przy takim zakresie ogniskowym, szło ma szansę stać się bardzo popularnym rozwiązaniem do fotografii wnętrz i architektury. Należy jedynie mieć na uwadze, że w odróżnieniu od standardowych szkieł T/S nie będzie oferować funkcji pochylania osi optycznej (Tilt).

Premiera już w poniedziałek

Oficjalna prezentacja obiektywu zaplanowana jest na poniedziałek 8 lipca. Wtedy też zapewne poznamy cenę i zakres wspieranych mocowań. Możemy być jednak niemal pewni, że obiektyw pojawi się w wariantach do większości systemów.

Źródło: photorumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
Na rynku debiutuje kolejny chiński producent optyki i od razu wprowadza do oferty obiektyw wyposażony w silnik AF. Najnowszy model w katalogu to nieco węższy niż zwykle standard,...
0
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Next77, dystrybutor marki Tokina informuje o promocji na jeden z najciekawszych szerokokątnych zoomów do lustrzanek. Do końca lipca kupicie go aż 800 zł taniej.
1
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
Chiński producent prezentuje kolejny pełnoklatkowy obiektyw wyposażony w system AF. Tym razem to klasyczna portretówka do Sony E, która dzięki dwukrotnie niższej cenie będzie ciekawą,...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)