Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer - superszerokokątny zoom do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics zapowiedziało premiery kolejnych obiektywów ze swojej oferty. Wśród nich znalazł się ciekawy, szerokokątny zoom do systemów Sony E, Canon RF, Nikon Z i Leica M.

Podczas weekendowej prezentacji chiński producent pokazał nadchodzące szkła marki Laowa. Przede wszystkim zobaczyliśmy oficjalnie jasne stałki z linii Argus, ale Venus Optics nie byłoby sobą, gdyby nie zaprojektowało też czegoś z kategorii obiektywów ultraszerokokątnych.

Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer zapowiada się na solidny zoom do fotografii krajobrazowej czy architektury

Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer to drugi po modelu 10-18 mm f/4.5-5.6 pełnoklatkowy szerokokątny zoom w ofercie, który choć jest nieco mniej ekstremalny, to pewnie bardziej praktyczny, a przy tym, dzięki zastosowaniu większej liczby soczewek specjalnych powinien lepiej radzić sobie z aberracjami. No i model 12-24 mm dostępny jest także w wersji z mocowaniem Canon RF.

Układ optyczny obiektywu zbudowano w oparciu o 15 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki o obniżonej dyspersji. Do tego 5-listkowa przysłona, która po domknięciu zapewni nam reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd. Ciekawie prezentuje się także minimalna odległość ostrzenia 15 cm, która pozwoli nam na uzyskanie powiększenie 0,4 x.

Szkło jest przy tym stosunkowo lekkie i małe - mierzy raptem 69 x 74 mm przy wadze 497 g. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że jest to obiektyw całkowicie manualny (bez wsparcia elektroniki), a także nie posiadający uszczelnień.

Cena i dostępność

Na razie nie wiemy jeszcze kiedy ani w jakiej cenie model Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer  pojawi się na rynku, ale jeśli mielibyśmy sugerować się ceną wspomnianego obiektywu 10-18 mm, prawdopodobnie należałoby spodziewać się pułapu 800-900 dolarów.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki
Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który...
5
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 - kompaktowy manualny szeroki kąt w klimacie retro
Cosina prezentuje nowy manualny obiektyw szerokokątny Voigtlander Color Skopar SL IIs 28 mm f/2.8 przeznaczony do lustrzanek z mocowaniem Nikon F. Szkło może pochwalić...
5
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - tani i szerokokątny obiektyw do bezlusterkowców EOS R
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - tani i szerokokątny obiektyw do bezlusterkowców EOS R
Jest lekki, poręczny i niedrogi. Canon prezentuje RF 16 mm f/2.8 STM, nowy szerokokątny obiektyw, który ma odpowiadać potrzebom wideoblogerów i fotografów zajmujących się krajobrazem,...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)