Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer - superszerokokątny zoom do pełnoklatkowych bezlusterkowców

0

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics zapowiedziało premiery kolejnych obiektywów ze swojej oferty. Wśród nich znalazł się ciekawy, szerokokątny zoom do systemów Sony E, Canon RF, Nikon Z i Leica M.

Podczas weekendowej prezentacji chiński producent pokazał nadchodzące szkła marki Laowa. Przede wszystkim zobaczyliśmy oficjalnie jasne stałki z linii Argus, ale Venus Optics nie byłoby sobą, gdyby nie zaprojektowało też czegoś z kategorii obiektywów ultraszerokokątnych.

Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer zapowiada się na solidny zoom do fotografii krajobrazowej czy architektury

Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer to drugi po modelu 10-18 mm f/4.5-5.6 pełnoklatkowy szerokokątny zoom w ofercie, który choć jest nieco mniej ekstremalny, to pewnie bardziej praktyczny, a przy tym, dzięki zastosowaniu większej liczby soczewek specjalnych powinien lepiej radzić sobie z aberracjami. No i model 12-24 mm dostępny jest także w wersji z mocowaniem Canon RF.

Układ optyczny obiektywu zbudowano w oparciu o 15 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki o obniżonej dyspersji. Do tego 5-listkowa przysłona, która po domknięciu zapewni nam reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd. Ciekawie prezentuje się także minimalna odległość ostrzenia 15 cm, która pozwoli nam na uzyskanie powiększenie 0,4 x.

Szkło jest przy tym stosunkowo lekkie i małe - mierzy raptem 69 x 74 mm przy wadze 497 g. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że jest to obiektyw całkowicie manualny (bez wsparcia elektroniki), a także nie posiadający uszczelnień.

Cena i dostępność

Na razie nie wiemy jeszcze kiedy ani w jakiej cenie model Laowa FF II 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer  pojawi się na rynku, ale jeśli mielibyśmy sugerować się ceną wspomnianego obiektywu 10-18 mm, prawdopodobnie należałoby spodziewać się pułapu 800-900 dolarów.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox 24 mm f/1.8 FE trafia do sprzedaży - znamy polską cenę
Viltrox 24 mm f/1.8 FE trafia do sprzedaży - znamy polską cenę
Na polskim rynku debiutuje pierwszy z 3 nowych kompaktowych niedrogich obiektywów Viltrox do systemu Sony E. Dzięki dobrej cenie będzie świetną alternatywą zarówno dla...
4
0
Canon wstrzymuje produkcję kolejnych obiektywów do lustrzanek. Na liście jest aż 13 modeli
Canon wstrzymuje produkcję kolejnych obiektywów do lustrzanek. Na liście jest aż 13 modeli
Linie produkcyjne aż 13 obiektywów Canona zostają w tym roku wstrzymane. Wśród nich są modele pełnoklatkowe EF oraz modele EF-S do lustrzanek APS-C
6
0
Nadchodzą dwa nowe ciekawe zoomy Tamrona
Nadchodzą dwa nowe ciekawe zoomy Tamrona
Tamron nie zwalnia tempa i szykuje kolejne ciekawe produkcje do aparatów bezlusterkowych. Tym razem będzie to pełnoklatkowy zoom 100-500 mm i szerokokątny zoom 11-20...
23
2
Powiązane artykuły