Laowa Aurogon FF 10-50x NA0.5 Supermicro APO - 50-krotne powiększenie, czyli wyższy poziom obiektywu makro

Autor: Maciej Luśtyk

19 Lipiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Chińczycy z Venus Optics przekraczają kolejną granicę i udowadniają, żer zakresie optyki są jednym z liderów innowacyjności. Nowy obiektyw z serii Aurogon to w zasadzie mikroskop, który podłączony do aparatów pełnoklatkowych zaoferuje nam powiększenie w zakresie 10-50 x.

Obiektywy makro to konik marki Laowa. To w końcu od nich Chińczycy rozpoczynali swoją przygodę z optyką. Na przestrzeni lat udowadniali, że w tym temacie temacie jest jeszcze wiele do powiedzenia, prezentując modele takie jak Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro czy Laowa 24 mm f/14 2x Macro Probe, a teraz udowadniają swoją dominację pokazując jedyny w swoim rodzaju obiektyw Laowa Aurogon FF 10-50x NA0.5 Supermicro APO.

Czy to jeszcze obiektyw czy już mikroskop?

Podczas gdy większość współczesnych obiektywów makro oferuje powiększenie 1:1, niektóre 2:1 a najbardziej ekstremalne konstrukcje 5:1, Lwowa Aurogon FF 10-50x NA0.5 Supermicro APO przekracza kolejne granice oferując nam regulowane powiększenie w zakresie 10:1 - 50:1. To już w zasadzie mikroskop a nie obiektyw i z pewnością do jego skutecznej obsługi konieczne będą specjalistyczne szyny i posługiwanie się techniką focus stacking (przy takich powiększeniach głębia ostrości będzie ekstremalnie mała).

Póki co, obiektyw zadebiutował jedynie na rynku Chińskim, toteż informacje na jego temat są nieco ograniczone. Wiadomo jednak, że na obiektyw składa się właściwy moduł soczewek oraz 5 modułów pośrednich, regulujących powiększenie w zakresach 10x, 20x, 35x, 50x. Co ciekawe, wygląda na to, że w przypadku każdego z modułów odległość robocza wyniesie aż 2 cm.

Moduł obiektywu mierzy 50 x 167 mm i waży 447 g. Długości modułów pośrednich oscylują zaś w przedziale 112-253 mm i ważą od 300 o 465 g.

Biorąc pod uwagę całość konstrukcji, obiektyw znajdzie prawdopodobnie zastosowanie głównie w działaniach naukowych, ale z pewnością znajdą się też twórcy, którzy postanowią wykorzystać go w kreatywny sposób. Tak ogromne powiększenia w połączeniu z popularnymi mocowaniami otwierają w końcu przed twórcami zupełnie nowe możliwości.

Cena i dostępność

Zestaw Laowa Aurogon FF 10-50x NA0.5 Supermicro APO debiutuje w cenie 8999 juanów czyli około 5000 zł. Obiektyw będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z, Sony E, L-Mount, Fujifilm GFX oraz PL.

Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie zadebiutuje na rynku międzynarodowym.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)