Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - makro idealne?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics prezentuje kolejne szkło dla fotografów makro. Tym razem jest to dopracowana konstrukcja apochromatyczna , która przy klasycznej ogniskowej zaoferuje aż 2-krotne powiększenie.

Nowy obiektyw Laowa ma szansę stać się jedną z najbardziej popularnych konstrukcji wśród fotografów makro. Wszystko za sprawą połączenia wysokiej jakości optyki, dużego powiększenia, wygodnej odległości roboczej i stosunkowo przystępnej ceny.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO ma wszystko, by zadowolić wymagających makrofotografów

Pełnoklatkowy obiektyw Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO zbudowano w oparciu o 13 elementów w 10 grupach, wśród których znajdziemy 3 elementy ED. Całość ma być układem apochromatycznym, dzięki czemu na zdjęciach praktycznie w ogóle nie występować ma problem aberracji chromatycznej. Szkło odznaczać ma się także wzorową ostrością i kontrastowością.

Oprócz tego, otrzymujem aż 13-listkową przysłonę, która zapewnić ma przyjemne rozmycie nieostrości, a także wygodną minimalną odległośc ostrzenia wynoszącą 205 mm, co przy długości obiektywu (120 mm) da nam ogoło 9 cm „odejścia” od obiektu. Co ważne przy tej odległości zaoferuje nam bardzo duży współczynnik odwzorowania obiektu (2:1).

Jest to oczywicie obiektyw w pełni manualny, bez możliwości jakiejkolwiek komunikacji z korpusem. Nie uświadczymy tu więc autofokusu czy opcji wygodnej pracy w trybach półautomatycznych.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO ma natomiast do zaoferowania przyzwoite rozmiary (74 x 120 mm, 619 g), wewnętrzny system ostrzenia i mocowania do współczesnych systemów bezlusterkowych.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na oficjalnych zdjęciach przykładowych udostępnionych przez producenta. Nie są to niestety sample w pełnej rozdzielczości.

fot. Riccardo Matteo

fot. Alberto Ghizzi Panizza

fot. John Hanson

fot. Alberto Ghizzi Panizza

fot. Micael Widell

fot. Micael Widel

fot. John Hanson

fot. Jimmy Chan

Cena i dostępność

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO trafi na rynek w lipcu 2022 roku w cenie ok. 3099 zł.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak postrzegasz szeroki kąt
Laowa Argus 28 mm f/1.2 FF - najjaśniejszy na świecie obiektyw 28 mm chce zmienić to, jak...
Laowa robi to kolejny raz. Nowy model z serii Argus łączy świat szerokiego kąta z dużym rozmyciem, a do tego jest całkiem kompaktowy. Może okazać się idealnym szkłem...
7
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF… kolejny raz
Czy Yongnuo znalazło sposób na Canona? Firma prezentuje obiektyw 85 mm f/1.8 z mocowaniem RF…...
Czy Yongnuo podzieli los Viltroxa i Samyanga, czy może chiński producent wymyślił sposób na to jak obejść prawne ograniczenia bagnetu RF? W ofercie kolejny raz pojawia...
7
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)