Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - makro idealne?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics prezentuje kolejne szkło dla fotografów makro. Tym razem jest to dopracowana konstrukcja apochromatyczna , która przy klasycznej ogniskowej zaoferuje aż 2-krotne powiększenie.

Nowy obiektyw Laowa ma szansę stać się jedną z najbardziej popularnych konstrukcji wśród fotografów makro. Wszystko za sprawą połączenia wysokiej jakości optyki, dużego powiększenia, wygodnej odległości roboczej i stosunkowo przystępnej ceny.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO ma wszystko, by zadowolić wymagających makrofotografów

Pełnoklatkowy obiektyw Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO zbudowano w oparciu o 13 elementów w 10 grupach, wśród których znajdziemy 3 elementy ED. Całość ma być układem apochromatycznym, dzięki czemu na zdjęciach praktycznie w ogóle nie występować ma problem aberracji chromatycznej. Szkło odznaczać ma się także wzorową ostrością i kontrastowością.

Oprócz tego, otrzymujem aż 13-listkową przysłonę, która zapewnić ma przyjemne rozmycie nieostrości, a także wygodną minimalną odległośc ostrzenia wynoszącą 205 mm, co przy długości obiektywu (120 mm) da nam ogoło 9 cm „odejścia” od obiektu. Co ważne przy tej odległości zaoferuje nam bardzo duży współczynnik odwzorowania obiektu (2:1).

Jest to oczywicie obiektyw w pełni manualny, bez możliwości jakiejkolwiek komunikacji z korpusem. Nie uświadczymy tu więc autofokusu czy opcji wygodnej pracy w trybach półautomatycznych.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO ma natomiast do zaoferowania przyzwoite rozmiary (74 x 120 mm, 619 g), wewnętrzny system ostrzenia i mocowania do współczesnych systemów bezlusterkowych.

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na oficjalnych zdjęciach przykładowych udostępnionych przez producenta. Nie są to niestety sample w pełnej rozdzielczości.

fot. Riccardo Matteo

fot. Alberto Ghizzi Panizza

fot. John Hanson

fot. Alberto Ghizzi Panizza

fot. Micael Widell

fot. Micael Widel

fot. John Hanson

fot. Jimmy Chan

Cena i dostępność

Laowa 90 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO trafi na rynek w lipcu 2022 roku w cenie ok. 3099 zł.

Więcej informacji na temat obiektywu znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)