Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - pełnoklatkowy jasny obiektyw makro z dużym powiększeniem

Autor: Maciej Luśtyk

23 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Laowa robi to, co umie najlepiej i prezentuje kolejny bardzo ciekawy obiektyw makro. Tym razem to wyposażona w układ apochromatyczny portretówka makro z ogromnym maksymalnym powiększeniem 2:1.

Obiektyw makro to konstrukcje, na których Laowa zbudowała swoją markę. Nic więc dziwnego, że otrzymujemy kolejny świetny obmyślony model. Tym razem jest to Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra-Macro APO - uniwersalny manualny obiektyw makro, który ma szansę stać się podstawowym szkłem w przynajmniej kilku dziedzinach, od portretu, poprzez fotografię produktową, na typowych zdjęciach makro kończąc. Z pewnością bardzo polubią go także filmujący.

Praktyczna ogniskowa, brak aberracji, ostrość na wszystkich odległościach i duże powiększenie to idealny miks dla tego typu konstrukcji

Wszystko dzięki połączeniu wygodnej ogniskowej z dużym maksymalnym powiększeniem, które wynosi aż 2:1 (przy równie praktycznej minimalnej odległości ostrzenia 18,5 cm). Do tego otrzymujemy tutaj apochromatyczny układ optyczny, który w teorii do zera powinien eliminować występowanie aberracji chromatycznej.

Całość zbudowano tu wokół 14 soczewek w 11 grupach (3 soczewki ED i 3 soczewki HR) oraz 13-listkowej przysłony, która zapewnić ma bardzo plastyczne rozmycie nieostrości nawet po mocniejszym domknięciu. Co ważne obiektyw zachowuje też przyzwoite gabaryty (74 x 117 mm, 595 g) i oferuje popularny rozmiar gwintu filtra 67 mm. Niestety wygląda na to, że nie jest to obiektyw uszczelniany.

Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra-Macro APO - zdjęcia przykładowe

Jak widać na zdjęciach przykładowych, udostępnionych przez producenta, całość zapowiada się bardzo obiecująco. Co chyba najważniejsze, szkło wydaje się naprawdę ostre na wszystkich dystansach ostrzenia (choć oczywiście widać, że sample są mocno wyostrzone).

Cena i dostępność

Obiektyw Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra-Macro APO dostępny jest w wersjach z mocowaniami Canon RF, Nikon Z, Sony E i L-Mount w cenie 499 dolarów , czyli ok. 2450 zł.

Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia...
1
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
Wraz z aparatem EOS R100 Canon wprowadza na rynek nowy budżetowy obiektyw typu pancake. Jest mały i lekki, a dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się zarówno z korpusami pełnoklatkowymi, jak i...
2
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)