Venus Optics Laowa 12-24 mm f/5.6 - manualny pełnoklatkowy zoom do krajobrazu i architektury

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics kolejny raz zaskakuje. Nowy ultraszerokokątny obiektyw zoom nie należy do jasnych, ale dzięki tem jest lekki i kompaktowy, świetnie wpasowując się w realne zapotrzebowania fotografów.

Charakterystycznie dla siebie, Chińczycy z Venus Optics prezentują optykę, jakiej wcześniej na rynku było niewiele. Tym razem jest to uniwersalny ultraszerokokątny manualny zoom Laowa 12-24 mm f/5.6. Jest ciemniejszy od wyposażonych w autofokus modeli Sigmy i Sony, ale dzięki temu konstrukcja jest lekka (497 g) i kompaktowa (69 x 93 mm). A grupie docelowej, w której znajdują się głównie fotografujący ze statywu fotografowie krajobrazu, wnętrz czy architektury, mniejsza światłosiła i tak nie będzie przeszkadzać.

Obiektyw Laowa 12-24 mm f/5.6 zbudowano na bazie 15 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED. Do tego 5-listkowa przysłona, która po domknięciu zaoferuje nam atrakcyjne 10-ramienne gwiazdki w punktach świetlnych i krótka minimalna odległość ostrzenia wynosząca raptem 15 cm.

Producent informuje ponadto, że mimo iż nie jest to szkło z serii Zero-D i tak może pochwalić się wzorowo korygowaną dystorsją i zaoferuje nam ponadprzeciętne rezultaty z zakresu ostrości i kontroli aberracji chromatycznej.

Obiektyw pozwala na zamocowanie filtrów kołowych o średnicy 77 mm i oferuje powłokę Frog Eye Coating, która „odpycha” kurz i wodę. Wygląda jednak na to, że szkło nie oferuje uszczelnień.

Laowa 12-24 mm f/5.6 - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie ocenić wstępnie na przykładzie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Niestety są to sample w małej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa 12-24 mm f/5.6 dostępny jest do kupienia w cenie od 649 do 699 dolarów (w zależności od mocowania), co przekłada się na ok. 3050-3300 zł. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Szkło jest dostępne w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF i Leica M.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)