Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift - niedrogi obiektyw do architektury i wnętrz z funkcją korekcji perspektywy

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics prezentuje kolejny obiektyw z funkcją shift. Tym razem to model o ogniskowej 20 mm, który być może jeszcze lepiej sprawdzi się w fotografii architektury i wnętrz.

Venus Optics z miesiąca na miesiąc umacnia swoją pozycję na rynku manualnej optyki. Tym razem doczekaliśmy się kolejnego, po modelu Laowa 15 mm f/4.5 Zero-D obiektywu z funkcją shift, która pozwala na korygowanie perspektywy na zdjęciach.

Venus Optics Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift oferuje wysokiej klasy optykę, ale nie należy do najmniejszych

Układ optyczny obiektywu składa się z 16 elementów w 11 grupach i 14-listkowej przysłony (maksymalne domknięcie do f/22). Wśród elementów optycznych znajdziemy dwie soczewki asferyczne i dwie soczewki o ekstremalnie niskiej dyspersji, co powinno zagwarantować nam wyrównaną ostrość i dobrą minimalizację aberracji. Jako obiektyw z serii Zero-D, nowa Laowa 20 mm może pochwalić się też brakiem dystorsji. Pod względem optyki z pewnością jest to obiektyw profesjonalny.

Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm, a moduł shift działa w zakresie +/- 11 mm. Dodatkowo jest obracany, co umożliwi wprowadzanie korekcji niezależnie od położenia aparatu. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 82 mm.

Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift oferuje metalowy tubus o wymiarach 95 x 91 mm i wadze 747 g. Nie jest to więc najmniejszy ani najlżejszy obiektyw Shift na rynku (wersje do bezlusterkowców są duże dłuższe), ale wynagradza nam to doskonałym stosunkiem ceny do możliwości.

Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift - zdjęcia przykładowe

Możliwości nowego obiektywu Laowa możecie wstępnie ocenić oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe udostępnione przez producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa 20 mm f/4 Zero-D Shift trafił do sprzedaży w cenie 1099 dolarów, czyli ok. 4600 zł. W przypadku polskiej dystrybucji cena zapewne będzie nieco wyższa, ale i tak dużo bardziej atrakcyjna od natywnej i najbliższej pod względem ogniskowej propozycji firmy Nikon (Nikkor PC 19 mm f/4E ED - ponad 16 tys. złotych). Oczywiście w przypadku szkła Laowa nie otrzymujemy tu funkcji Tilt, ale wiele osób nie będzie za nią płakać. W cenie 250 dolarów możemy także nabyć uchwyt podtrzymujący obiektyw podczas przesuwu.

Szkło dostępne jest w wersjach z mocowaniami Canon EF, Canon RF, Nikon F, Nikon Z, L-Mount, Sony E i Pentax K.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)