Venus Optics Laowa 7,5 mm T2.9 Zero-D Cine - najszerszy na świecie rektilinearny obiektyw APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

9 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Chińczycy po raz kolejny prezentują obiektyw, który bije dotychczasowe rekordy. Tym razem jest to kinematograficzny model Laowa 7,5 mm T2.9 Zero-D Cine, który może poszczycić się tytułem najszerszego obiektywu do matryc Super35 (APS-C).

Venus Optics przyzwyczaiło nas już do wyjątkowych obiektywów, a szerokie kąty są zdecydowanym konikiem chińskiego producenta. Nic wiec dziwnego, ze to jego produkcja kolejny raz sięga po tytuł „naj” w jakiejś kategorii. Tym razem jest to najszersze rektilinearne szkło, przeznaczone do matryc Super35 (filmowe APS-C). Obiektyw oferuje ekwiwalent ok 12 mm dla pełnej klatki.

Ultraszeroki kąt do filmowania z cropem

Obiektyw Laowa 7,5 mm T2.9 Zero-D Cine zbudowany jest na bazie 16 elementów w 10 grupach i  7-listkowej przysłony. W układzie optyczny znajdziemy 2 soczewki ED i 2 soczewki asferyczne - przynajmniej w teorii powinniśmy mieć więc do czynienia z przyzwoitą optycznie konstrukcją. Jak wszystkie konstrukcje z serii Zero-D, oferuje też praktyczni zerową dystorsję.

Do tego minimalna odległość ostrzenia wynosząca 25 cm i stosunkowo niewielkie gabaryty - obiektyw mierzy 80 x 80 mm i waży 610. Jak przystało na szkło filmowe oferuje także pierścienie przysłony i ostrości z ze standardowymi zębatkami w standardzie 0.8.

Jedno jest pewne - to szkło do specjalnych zastosowań. Przykładowe nagrania możecie zobaczyć na poniższych filmikach.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa 7,5 mm T2.9 Zero-D Cine dostępny jest w wersjach z mocowaniami Canon RF, Sony E, Nikon Z i Fujifilm X w cenie 699 dolarów (ok. 3000 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Wyposażone w soczewkę fresnela lampy Godox F7-120 i panele Godox P120 oraz P200 to nowe lampy LED skierowane do zastosowań transmisyjnych.
6
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)