Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1

Autor: Maciej Luśtyk

30 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze na świecie pełnoklatkowe szkło marko o takk dużej skali odwzorowania.

To, że kolejny rekord w segmencie obiektywów makro bije Laowa nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. W końcu od takich konstrukcji Venus Optics zaczynało swoją przygodę z produkcją obiektywów. Tym razem jest to jednak konstrukcja o tyle szczególna, że rekordowo małe gabaryty (53 x 81 mm, 289 g) w przypadku modelu Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO będą miały realne przełożenie na wygodę pracy.

Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to ekstremalne powiększenie w rekordowo małej formie

Większość szkieł makro o ogniskowej zbliżonej do 90-100 mm jest dosyć długa, a przy tym oferuje zwykle powiększenie 1:1. Tutaj otrzymujemy dwukrotnie większą skalę odwzorowania w kompaktowej konstrukcji, która pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 16,3 cm, co oznacza wygodną odległość roboczą ok. 8,5 cm. Pokochają więc go wszyscy, którzy lubią fotografować małe obiektyw z ręki, w mniej kontrolowanych warunkach.

Układ optyczny obiektywu składa się z 13 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki o obniżonej dyspersji. W dodatku jest to układ apochromatyczny, co powinno zupełnie wyeliminować problemy z aberracją chromatyczną. Otrzymujemy dodatkowo 7-listkową przysłonę i wewnętrzny system ogniskowania. Szkło nie należy oczywiście do najjaśniejszych, ale w przypadku fotografii makro przy skali 2:1 z pewnością nie będzie to problemem, gdyż z miejsca dostarczy nam użytecznej głębi ostrości.

Obiektyw jest wykonany z metalu, niestety tubus nie został uszczelniony, co przy chowającej się do środka przedniej soczewce i warunkach pracy fotografów makro może narażać optykę na zapylenie.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO trafi na rynek w grudniu 2021 roku w cenie 449-499 dolarów (ok. 1850-2050 zł) w zależności od wersji. Dokładnej polskiej ceny ani daty dostępności na naszym rynku na razie nie znamy

Szkło będzie dostępne w wersjach z mocowaniami Canon RF, Nikon Z, Sony E i Leica M.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 135 mm f/1.8 FE - jasna portretówka dołącza do rodziny obiektywów z AF
Samyang AF 135 mm f/1.8 FE - jasna portretówka dołącza do rodziny obiektywów z AF
Samyang prezentuje nowoczesną, wyposażoną w silnik AF wersję obiektywu o ogniskowej 135 mm. Oprócz elektroniki otrzymujemy też udoskonalony układ optyczny i...
12
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)