Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR - niedrogi obiektyw superszerokokątny bez dystorsji do Canon EF i Nikon F

Autor: Maciej Luśtyk

19 Lipiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics prezentuje lustrzankową wersję popularnego obiektywu 14 mm f/4. Producent obiecuje zupełnie nowy układ optyczny i bardzo dobre rezultaty w przystępnej cenie.

Chińczycy pamietają, że użytkownicy lustrzanek to wciąż ogromna część fotografujących i pokazują obiektyw Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR z popularnej serii charakteryzującej się praktycznie zerową dystorsją. Co chyba najciekawsze, nie jest to po prostu zaprezentowany jesienią model 14 mm f/4 Zero-D w nowej obudowie. Producent informuje, że szkło wykorzystuje zupełnie inny układ optyczny, a do tego otrzymujemy także dodatkową funkcjonalność.

Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR to wysoka jakość obrazu i wygoda pracy w przystępnej cenie

Manualny obiektyw Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR zbudowano na bazie 13 soczewek w 10 grupach, wśród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i dwie o obniżonym współczynniku dyspersji, dzięki czemu oprócz zerowej dystorsji, szkło oferować ma także wzorową ostrość i bardzo dobre minimalizowanie aberracji chromatycznej. Do tego 5-listkowa przysłona, która po domknięciu pozwoli nam uzyskać atrakcyjne 10-ramienne gwiazdki w punktach świetlnych na zdjęciu.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 14,5 cm, a do tego jest pierwszym szkłem w ofercie producenta, które umożliwia kalibrację skali odległości ostrzenia, dzięki czemu w przypadku dowolnego body będziemy w stanie sprawić, że nieskończoność wypadnie dokładnie w miejscu jej oznaczenia na tubusie. Ma to być szczególnie przydatne dla osób zainteresowanych astrofotografią. Instrukcja przeprowadzająca przez cały proces poniżej.

Co chyba najważniejsze, nawet w wersji lustrzankowej Laowa 14 mm f/4 Zero-D pozostaje szkłem stosunkowo lekkim i kompaktowym. Obiektyw mierzy 72,5 x 73 mm i w zależności od wersji waży 320 lub 360 g. Nadal możemy też oczywiście nakręcić filtry kołowe na przednią soczewkę (67 mm), a pracę z aparatem ułatwi nam elektronika, pozwalająca na elektroniczne sterowanie przysłoną, wygodną pracę w trybach półautomatycznych i możliwość zapisania pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Przy okazji, Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR jest obiektywem atrakcyjnym cenowo. W oficjalnym sklepie producenta możemy kupić go za 499 dolarów (ok. 1940 zł). Na razie nie wiemy jeszcze ile dokładnie obiektyw będzie kosztował na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
7
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)