Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - superjasny ekwiwalent 50 mm do bezlusterkowców APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

4 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku debiutuje długo oczekiwana linia Argus, wśród której znajdziemy jasne manualne obiektywy stałoogniskowe do współczesnych bezlusterkowców. Na początek ekwiwalent obiektywu 50 mm f/1.4 do aparatów z matrycami APS-C.

O obiektywach Laowa Argus na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pisaliśmy już kilkukrotnie. Pierwsze plotki na ich temat pojawiły się jeszcze na początku 2020 roku, a na początku bieżącego roku wyciekły zdjęcia i specyfikacje nadchodzących szkieł. Teraz wreszcie seria Argus doczekała się oficjalnej premiery, a użytkownicy aparatów APS-C - jednego z ciekawszych obiektywów od lat.

Laowa Argus to dłuższe ogniskowe i duża światłosiła. Na początek ekwiwalent 50 mm f/1.4 do APS-C

Modelem, którym debiutuje seria Argus jest Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO, który obiecuje bardzo dobre rezultaty w przystępnej cenie. Na jego układ optyczny składa się 14 elementów w 9 grupach, w tym 1 soczewka asferyczna, 1 soczewka ED i 3 soczewki HR. Co chyba jednak najważniejsze, jest to układ apochromatyczny, który charakteryzować ma się aberracją chromatyczną, sprowadzoną do absolutnego minimum w całym zakresie przysłon. Pod tym względem ma to być najlepszy obiektyw w swojej klasie.

Do tego 9-listkowa przysłona i możliwość fotografowania z minimalnej odległości 35 cm, a także długi zakres obrotu pierścienia ostrości (300 stopni), zminimalizowany breathing oraz bezstopniowy pierścień przysłony, co spodobać ma się filmującym.

Przekładając to wszystko na praktykę, fotografując modelem Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO, pod względem kąta widzenia i głębi ostrości otrzymamy rezultaty takie, jak przy pełnoklatkowym obiektywie 50 mm f/1.4. Biorąc to pod uwagę, obiektyw nie jawi się być może jako najmniejszy i najlżejszy w swojej klasie (83 x 71,5 mm, 590 g), ale jego gabaryty są w pełni akceptowalne. Tym bardziej, że otrzymujemy dużo większą rzeczywistą transmisję światła. Należy jedynie brać pod uwagę, że jest to szkło w pełni manualne, które w żaden sposób nie komunikuje się z aparatem, co uniemożliwi np. pracę w trybach preselekcji czy zapisanie pełnych danych EXIF.

Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - zdjęcia przykładowe

Dobrze zapowiada się też pod względem optycznym, o ile można sugerować się oficjalnymi, zapewne przetworzonymi samplami producenta.

Cena i dostępność

Co chyba jednak najważniejsze, Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO wszystko to oferuje w bardzo przystępnej cenie. Szkło dostępne jest w wersjach z mocowaniem Canon RF, Fujifilm X, Nikon Z i Sony E w cenie 499 dolarów, czyli ok. 1900 zł.

Oficjalnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Po obiektywach AF przyszedł czas na kolejną rewolucję w ofercie Samyanga. Producent zaprezentował świetnie zapowiadający się obiektyw 24-70 mm do Sony E, który jest...
34
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Łączy w sobie niezwykłą kompaktowość i lekkość przy stałej jasności f/2.8. Czy Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary będzie pierwszym wyborem dla fotografów i filmowców wykorzystujących aparaty...
32
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)