Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i 18 mm f/0.95 MTF APO - superjasne 35-tki do APS-C i Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics prezentuje kolejne jasne szkła z linii Argus. Tym razem otrzymujemy jasne manualne obiektywy 35 mm do systemów APS-C i Mikro Cztery Trzecie.

Seria Laowa Argus to próba pokazania, że oprócz świetnej optyki szerokokątnej i makro, popularny chiński producent potrafi robić także wysokiej klasy jasne stałki. Do tej pory ukazały się w niej głównie modele pełnoklatkowe, teraz Chińczycy rozszerzają swoją ofertę o modele do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Na pierwszy ogień idzie klasyczna 35-tka.

Wysokiej klasy obiektyw 35 mm do mniejszych aparatów

Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i Laowa Argus 18 mm f/0.95 MTF APO to w zasadzie ten sam obiektyw, w wersjach na różne mocowania. W teorii model 25 mm na matrycy APS-C da nam ekwiwalent 37,5 mm, a model 18 mm w przypadku aparatów Mikro Cztery Trzecie przełoży się na ekwiwalent 36 mm, w praktyce jednak różnica w kącie widzenia będzie pewnie mało zauważalna. Podobnie wyglądają też układy optyczne obydwu szkieł.

W obydwu przypadkach optyka bazuje na układzie apochromatycznym (niweluje powstawanie aberracji chromatycznej) i obejmuje 14 soczewek - w zależności od modelu w 8, lub 9 grupach. Nie zabrakło też soczewek specjalnych, w postaci elementów ED, jednej soczewki asferycznej i dwóch lub czterech soczewek HR. Do tego 9-listkowa przysłona z możliwością przełączenia na tryb bezstopniowy oraz minimalne odległości ostrzenia wynoszące 20 cm (model Mikro Cztery Trzecie) i 34 cm (model APS-C).

 

Obydwa obiektywy oferują też wewnętrzne systemy ostrzenia i zostały zaprojektowane pod kątem minimalizowania breathingu. Jak na swoje możliwości nie są też przesadnie duże i ciężkie - 80 x 83 mm i 500 g w modelu MFT oraz 71,5 x 81 mm i 575 g w modelu APS-C. Na jeden i drugi obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i Laowa Argus 18 mm f/0.95 MTF APO różnią się natomiast ceną. Model MFT wyceniony został na 449 dolarów (ok. 2120 zł), a model APS-C na 550 dolarów (ok. 2600 zł). Obydwa można już zamawiać z oficjalnego sklepu Venus Optics, należy mieć jedynie na uwadze, że przesyłki z Azji mogą zostać objęte dodatkowymi opłatami celnymi.

Polskiej ceny ani dostępności jeszcze nie znamy.

Obiektyw Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO dostępny jest w wersjach z mocowaniami: Canon RF, Nikon Z, Sony E, Fujifilm X i Canon EF-M.

Więcej informacji znajdziecie na stronach produktów w sklepie producenta (tu i tu)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)