Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i 18 mm f/0.95 MTF APO - superjasne 35-tki do APS-C i Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics prezentuje kolejne jasne szkła z linii Argus. Tym razem otrzymujemy jasne manualne obiektywy 35 mm do systemów APS-C i Mikro Cztery Trzecie.

Seria Laowa Argus to próba pokazania, że oprócz świetnej optyki szerokokątnej i makro, popularny chiński producent potrafi robić także wysokiej klasy jasne stałki. Do tej pory ukazały się w niej głównie modele pełnoklatkowe, teraz Chińczycy rozszerzają swoją ofertę o modele do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Na pierwszy ogień idzie klasyczna 35-tka.

Wysokiej klasy obiektyw 35 mm do mniejszych aparatów

Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i Laowa Argus 18 mm f/0.95 MTF APO to w zasadzie ten sam obiektyw, w wersjach na różne mocowania. W teorii model 25 mm na matrycy APS-C da nam ekwiwalent 37,5 mm, a model 18 mm w przypadku aparatów Mikro Cztery Trzecie przełoży się na ekwiwalent 36 mm, w praktyce jednak różnica w kącie widzenia będzie pewnie mało zauważalna. Podobnie wyglądają też układy optyczne obydwu szkieł.

W obydwu przypadkach optyka bazuje na układzie apochromatycznym (niweluje powstawanie aberracji chromatycznej) i obejmuje 14 soczewek - w zależności od modelu w 8, lub 9 grupach. Nie zabrakło też soczewek specjalnych, w postaci elementów ED, jednej soczewki asferycznej i dwóch lub czterech soczewek HR. Do tego 9-listkowa przysłona z możliwością przełączenia na tryb bezstopniowy oraz minimalne odległości ostrzenia wynoszące 20 cm (model Mikro Cztery Trzecie) i 34 cm (model APS-C).

 

Obydwa obiektywy oferują też wewnętrzne systemy ostrzenia i zostały zaprojektowane pod kątem minimalizowania breathingu. Jak na swoje możliwości nie są też przesadnie duże i ciężkie - 80 x 83 mm i 500 g w modelu MFT oraz 71,5 x 81 mm i 575 g w modelu APS-C. Na jeden i drugi obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO i Laowa Argus 18 mm f/0.95 MTF APO różnią się natomiast ceną. Model MFT wyceniony został na 449 dolarów (ok. 2120 zł), a model APS-C na 550 dolarów (ok. 2600 zł). Obydwa można już zamawiać z oficjalnego sklepu Venus Optics, należy mieć jedynie na uwadze, że przesyłki z Azji mogą zostać objęte dodatkowymi opłatami celnymi.

Polskiej ceny ani dostępności jeszcze nie znamy.

Obiektyw Laowa Argus 25 mm f/0.95 CF APO dostępny jest w wersjach z mocowaniami: Canon RF, Nikon Z, Sony E, Fujifilm X i Canon EF-M.

Więcej informacji znajdziecie na stronach produktów w sklepie producenta (tu i tu)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
0
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)