Venus Optics Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF - najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektyw 35 mm na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chińczycy kolejny raz przesuwają granice optyki. Najnowszy obiektyw Laowa Argus 35 mm f/0.95 to najjaśniejsze szkło w swojej klasie.

Chińska marka Laowa powoli wyrasta na jednego z najciekawszych dostawców „niezależnej” optyki. Po długim romansie ze szkłami superszerokokątnymi firma wzięła na warsztat obiektywy superjasne, które prezentowane są w ramach nowej linii premium o nazwie Argus, na temat której pierwsze plotki pojawiały się już niemal dwa lata temu.

W międzyczasie poznaliśmy domniemane specyfikacje szkieł, które mają wejść w skład nowej linii, a na rynku zadebiutował pierwszy obiektyw ją reprezentujący - kierowane do użytkowników aparatów APS-C szkło Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 (ekwiwalent obiektywu 50 mm f/1.4). Teraz wreszcie seria doczekała się pierwszego reprezentanta z segmentu obiektywów pełnoklatkowych, który z miejsca bije kilka rekordów.

Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF to obiektyw, który pokochają fani płytkiej głębi ostrości. Spodobać ma się także filmowcom

Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF to po pierwsze najjaśniejszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych, a także najszerszy obiektyw mogący pochwalić się taką światłosiłą. Jak na swoje możliwości, wydaje się także całkiem kompaktowy (77 x 103 mm, 755 g).

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 14 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 4 elementy UHR o zwiększonej refrakcji. Do tego aż 15-listkowa przysłona, wewnętrzny system ostrzenia i możliwość ustawiania ostrości z minimalnej odległości 50 cm.

Obiektyw spodobać ma się także filmującym. Oprócz niewielkiego breathingu otrzymujemy także możliwość przełączenia przysłony na tryb bezstopniowy a także długi zakres obrotu pierścienia ostrości (300°), co ułatwić ma precyzyjną pracę.

Niestety wygląda na to, że obiektyw nie został uszczelniony. Jest to także obiektyw w pełni manualny, bez elektroniki, co oznacza konieczność ręcznego ostrzenia i brak możliwości pracy w trybach preselekcji czy też zapisania pełnych danych EXIF.Nowe szkło ma być jednak przede wszystkim królem rozmycia. O tym, na co pozwala w praktyce możemy przekonać się oglądając poniższe oficjalne zdjęcia przykładowe. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Laowa Argus 35 mm f/0.95 - oficjalne zdjęcia przykładowe:

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF trafia na rynek w wariantach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i Canon RF w cenie 899 dolarów (ok. 3500 zł). Obiektyw można zamawiać w przedsprzedaży ze strony producenta, należy jednak liczyć się z tym, że przy wysyłce z Hong Kongu mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty celne.

Polskiej ceny ani dostępności na naszym rynku na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)