Venus Optics Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF - najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektyw 35 mm na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chińczycy kolejny raz przesuwają granice optyki. Najnowszy obiektyw Laowa Argus 35 mm f/0.95 to najjaśniejsze szkło w swojej klasie.

Chińska marka Laowa powoli wyrasta na jednego z najciekawszych dostawców „niezależnej” optyki. Po długim romansie ze szkłami superszerokokątnymi firma wzięła na warsztat obiektywy superjasne, które prezentowane są w ramach nowej linii premium o nazwie Argus, na temat której pierwsze plotki pojawiały się już niemal dwa lata temu.

W międzyczasie poznaliśmy domniemane specyfikacje szkieł, które mają wejść w skład nowej linii, a na rynku zadebiutował pierwszy obiektyw ją reprezentujący - kierowane do użytkowników aparatów APS-C szkło Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 (ekwiwalent obiektywu 50 mm f/1.4). Teraz wreszcie seria doczekała się pierwszego reprezentanta z segmentu obiektywów pełnoklatkowych, który z miejsca bije kilka rekordów.

Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF to obiektyw, który pokochają fani płytkiej głębi ostrości. Spodobać ma się także filmowcom

Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF to po pierwsze najjaśniejszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych, a także najszerszy obiektyw mogący pochwalić się taką światłosiłą. Jak na swoje możliwości, wydaje się także całkiem kompaktowy (77 x 103 mm, 755 g).

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 14 soczewek w 9 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 4 elementy UHR o zwiększonej refrakcji. Do tego aż 15-listkowa przysłona, wewnętrzny system ostrzenia i możliwość ustawiania ostrości z minimalnej odległości 50 cm.

Obiektyw spodobać ma się także filmującym. Oprócz niewielkiego breathingu otrzymujemy także możliwość przełączenia przysłony na tryb bezstopniowy a także długi zakres obrotu pierścienia ostrości (300°), co ułatwić ma precyzyjną pracę.

Niestety wygląda na to, że obiektyw nie został uszczelniony. Jest to także obiektyw w pełni manualny, bez elektroniki, co oznacza konieczność ręcznego ostrzenia i brak możliwości pracy w trybach preselekcji czy też zapisania pełnych danych EXIF.Nowe szkło ma być jednak przede wszystkim królem rozmycia. O tym, na co pozwala w praktyce możemy przekonać się oglądając poniższe oficjalne zdjęcia przykładowe. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Laowa Argus 35 mm f/0.95 - oficjalne zdjęcia przykładowe:

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa Argus 35 mm f/0.95 FF trafia na rynek w wariantach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i Canon RF w cenie 899 dolarów (ok. 3500 zł). Obiektyw można zamawiać w przedsprzedaży ze strony producenta, należy jednak liczyć się z tym, że przy wysyłce z Hong Kongu mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty celne.

Polskiej ceny ani dostępności na naszym rynku na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)