Venus Optics Laowa Argus 45 mm f/0.95 - najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektyw tego typu na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

28 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Laowa prezentuje kolejne superjasne manualne szkło z linii Argus. Tym razem to obiektyw standardowy o nieco szerszym niż zwykle kącie widzenia, który zapewniać ma wysokie osiągi już od nominalnej wartości przysłony.

Obiektywy Laowa to prawdopodobnie najlepszy przykład tego, że w Kraju Środka, tuż pod nosem Japońskich gigantów rodzi się nowy, wyjątkowo konkurencyjny rynek optyki. A linia Argus pokazuje, że Chińczycy mają apetyt na coś więcej niż tylko brylowanie w świecie obiektywów szerokokątnych i makro.

Serię superjasnych szkieł Argus poznaliśmy niemal równo rok temu, jednak dopiero niedawno pierwsze szkło z jej oferty zawitało na rynku. Niemniej chyba warto było czekać, bo pokazana we wrześniu Venus Optics Laowa Argus 35 mm f/0.95 to najjaśniejsza pełnoklatkowa 35-tka na rynku. Teraz, bijąc kolejny rekord w jasności w sprzedaży debiutuje model Laowa Argus 45 mm f/0.95.

Venus Optics Laowa Argus 45 mm f/0.95 - superjasny, manualny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Szkło bazuje na 13 elementach w 9 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 3 elementy UHR. To wszystko okraszone 15-listkową przysłoną, która zapewnić ma okrągły charakter bokeh nawet po mocniejszym domknięciu. Minimalna odległość ostrzenia w przypadku tego obiektywu wynosi z kolei 50 cm.

Dodatkowo producent obiecuje, że szkło oferuje ponadprzeciętne rezultaty w zakresie optyki, oferując wyrównaną rozdzielczość w na większości kadru, wysoką ostrość już od f/0.95, dobrą kontrastowość i skutecznie zminimalizowaną aberrację chromatyczną. Z kolei dzięki ogniskowej 45 mm zapewnić ma nieco większy, bardziej zbliżony do perspektywy ludzkiego oka kąt widzenia od zwykłych obiektywów standardowych.

Venus Optics Laowa Argus 45 mm f/0.95 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Możliwości szkła możemy wstępnie ocenić na podstawie oficjalnych sampli udostępnionych przez producenta. Po kliknięciu na poniższe zdjęcie zostaniecie przeniesieni do poświęconej obiektywowi galerii w serwisie Flickr. Zapowiada się naprawdę nieźle!

Laowa Argus 45mm f/0.95 FF

Ze względu na wyjątkową jasność i możliwość uzyskania papierowej głębi ostrości, obiektyw polecany jest do portretu i fotografowania nocą, ale sprawdzić ma się także w przypadku filmowania. Szkło charakteryzuje się zminimalizowanych breathingiem, oferuje wewnętrzny system ostrzenia i pozwala na przełączenie przysłony na tryb bestopniowy.

Oczywiście jak w przypadku większości szkieł Laowa, jest to obiektyw w pełni manualny, co oznacza brak możliwości skorzystania z systemu AF czy pracy w trybach preselekcji. Szkło bynajmniej nie reprezentuje też wagi piórkowej - waży aż 835 g i mierzy 76,8 mm x 110 mm. Te niewielkie wady nadrabia faktem, że jak na swoje możliwości jest także stosunkowo niedrogie.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa Argus 45 mm f/0.95 FF dostępny jest do kupienia za pośrednictwem oficjalnej strony producenta w cenie 799 dolarów (ok. 3250 zł). Szkło dostępne jest w wersjach z mocowaniami: Sony E, Canon RF i Nikon Z.

Polskiej ceny ani daty dostępności na razie jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)