Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D - pełnoklatkowy szeroki kąt bez dystorsji

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics prezentuje kolejny ciekawy obiektyw szerokokątny. Tym razem jest to szkło pełnoklatkowe, które oprócz szerokiego kata widzenia oferuje niemal zerową dystorsję, możliwość nakręcenia filtrów i co chyba najważniejsze - także kompaktową budowę.

Chiński producent optyki kolejny raz pozytywnie zaskakuje. Tym razem ma nam do zaoferowania jeden z najbardziej kompaktowych, pełnoklatkowych obiektywów szerokokątnych. Manualne szkło Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D waży raptem 228 gramów przy wymiarach 58 x 59 mm. Do tego pozwala na nakręcenie na przednią soczewkę niewielkich filtrów kołowych o średnicy 52 mm.

Nie dość, że szkło jest malutkie, to obiecuje także brak dystorsji i przyjemną reprodukcję punktów świetlnych

Jeśli chodzi o optykę, otrzymujemy 13 soczewek w 9 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, trzy elementy ED o obniżonej dyspersji oraz jeden element o zwiększonej refrakcji. Producent obiecuje wysoką rozdzielczość w całej powierzchni kadru, a dodatkowo praktycznie zerową dystorsję, która to charakterystycznie dla linii Zero-D pozwoli uzyskać niemal idealne linie proste na zdjęciu bez konieczności korekcji w postprodukcji.

Układ ten pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 27 mm, a dodatkowo oferuje 5-listkową przysłonę, która po domknięciu (maksymalnie do f/22) zapewnić ma nam atrakcyjną reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd. Sam kąt widzenia obiektywu wynosi z kolei 114°.

Producent zastosowanie dla obiektywu widzi przede wszystkim w krajobrazie, fotografii architektury czy zdjęciach nocnego nieba. Co chyba najważniejsze, z możliwości obiektywu będzie w stanie skorzystać szeroka grupa użytkowników bezlusterkowców. Szkło bowiem dostępne jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF, L-mount, a także Leica M, w przypadku której otrzymamy także wsparcie dla mechanizmu dalmierza.

Zdjęcia przykładowe

Jaki efektów można spodziewać się po obiektywie? Tego możemy przekonać się oglądając zestaw oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw nie należy być może do bardzo tanich, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy tu do czynienia ze szkłem kompletnie manualnym, bez jakiejkolwiek elektroniki, ale w tej kategorii szkieł ultraszerokokątnych i tak jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych cenowo propozycji. Poza tym brak styków, wynagradzają nam kompaktowe wymiary.

Obiektyw wyceniony został na 550 dolarów (ok. 2100 zł). W wersji z mocowaniem Leica M zapłacimy za nie z kolei 650 dolarów (ok. 2450 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)