Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D - pełnoklatkowy szeroki kąt bez dystorsji

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Wrzesień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Venus Optics prezentuje kolejny ciekawy obiektyw szerokokątny. Tym razem jest to szkło pełnoklatkowe, które oprócz szerokiego kata widzenia oferuje niemal zerową dystorsję, możliwość nakręcenia filtrów i co chyba najważniejsze - także kompaktową budowę.

Chiński producent optyki kolejny raz pozytywnie zaskakuje. Tym razem ma nam do zaoferowania jeden z najbardziej kompaktowych, pełnoklatkowych obiektywów szerokokątnych. Manualne szkło Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D waży raptem 228 gramów przy wymiarach 58 x 59 mm. Do tego pozwala na nakręcenie na przednią soczewkę niewielkich filtrów kołowych o średnicy 52 mm.

Nie dość, że szkło jest malutkie, to obiecuje także brak dystorsji i przyjemną reprodukcję punktów świetlnych

Jeśli chodzi o optykę, otrzymujemy 13 soczewek w 9 grupach, w tym dwie soczewki asferyczne, trzy elementy ED o obniżonej dyspersji oraz jeden element o zwiększonej refrakcji. Producent obiecuje wysoką rozdzielczość w całej powierzchni kadru, a dodatkowo praktycznie zerową dystorsję, która to charakterystycznie dla linii Zero-D pozwoli uzyskać niemal idealne linie proste na zdjęciu bez konieczności korekcji w postprodukcji.

Układ ten pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 27 mm, a dodatkowo oferuje 5-listkową przysłonę, która po domknięciu (maksymalnie do f/22) zapewnić ma nam atrakcyjną reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd. Sam kąt widzenia obiektywu wynosi z kolei 114°.

Producent zastosowanie dla obiektywu widzi przede wszystkim w krajobrazie, fotografii architektury czy zdjęciach nocnego nieba. Co chyba najważniejsze, z możliwości obiektywu będzie w stanie skorzystać szeroka grupa użytkowników bezlusterkowców. Szkło bowiem dostępne jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF, L-mount, a także Leica M, w przypadku której otrzymamy także wsparcie dla mechanizmu dalmierza.

Zdjęcia przykładowe

Jaki efektów można spodziewać się po obiektywie? Tego możemy przekonać się oglądając zestaw oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Cena i dostępność

Obiektyw nie należy być może do bardzo tanich, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy tu do czynienia ze szkłem kompletnie manualnym, bez jakiejkolwiek elektroniki, ale w tej kategorii szkieł ultraszerokokątnych i tak jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych cenowo propozycji. Poza tym brak styków, wynagradzają nam kompaktowe wymiary.

Obiektyw wyceniony został na 550 dolarów (ok. 2100 zł). W wersji z mocowaniem Leica M zapłacimy za nie z kolei 650 dolarów (ok. 2450 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie venuslens.net.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły