Venus Optics Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine - uniwersalny filmowy zoom z adapterem anamorficznym i expanderem na pełną klatkę

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Czy obiektyw, którego nazwa jest skrótem od sloganu „Out of Our Minds” może być czymś faktycznie dobrym? Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine zapowiada się na jeden z najciekawszych obiektywów filmowych na rynku.

W świecie filmowej optyki uniwersalne zoomy nie trafiają się często. A tym bardziej zoomy o względnie dużej jasności, które mogłyby zastąpić operatorom cały zestaw stałek. Ten stan rzeczy chce zmienić Venus Optics wraz z najnowszą konstrukcją Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine.

O tym ciekawym obiektywie wiemy już od czasu targów Photokina 2018, na którym to został on oficjalnie zapowiedziany, jednak dopiero teraz pozycja ta trafia na rynek. Na pewno jednak nie umniejszy to zainteresowania nowym szkłem, gdyż to zapowiada się na jedną z najciekawszych konstrukcji dla produkcji, które dysponują hollywoodzkim budżetem.

Wszechstronny filmowy kombajn w dobrej cenie

Laowa OOOM 25-100 mm 2.9T Cine to obiektyw zaprojektowany do współpracy z kamerami Super35+ (filmowe APS-C), takimi jak Red Monstro, Red Gemini, Red Helium czy Arri Alexa Mini, jednak dzięki opcjonalnemu expanderowi możliwe ma być także bezproblemowe podłączenie go do kamer pełnoklatkowych.

Układ optyczny zbudowany został na bazie 20 soczewek w 16 grupach, został wyposażony w 9-listkową przysłonę (maksymalne domknięcie do f/22) i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 60 cm od sensora. Biorąc pod uwagę, że sam obiektyw mierzy 24 cm, pozwoli nam to na wykonywanie dużych zbliżeń (maksymalne powiększenie 0,25 x). Do tego jest to układ parfokalny, który zapewni nam utrzymanie płaszczyzny ostrości podczas zmiany ogniskowej, a producent dodatkowo obiecuje, że praktycznie nie występuje tu także efekt breathingu.

Oprócz tego obiektyw oferować ma przyjemne rozmycie nieostrości, dobrą rozdzielczość, kontrast i naturalną reprodukcję barw, a producent ma w rękawie jeszcze jednego asa. Wśród opcjonalnych akcesoriów znajdziemy adapter anamorficzny 1,33x, dzięki któremu uzyskamy kinowe proporcje obrazu 2.4:1 i który czyni z nowej konstrukcji jedną z najciekawszych i najbardziej przystępnych propozycji dla osób poszukujących specyficznego, filmowego looku.

O tym, jak szkło sprawdza się w praktyce, możecie przekonać się z poniższych materiałów, które zostały nim stworzone.

Cena i dostępność

Obiektyw standardowo wyposażony jest w mocowanie PL, ale w zestawie znajdziemy adaptery do bagnetów Canon EF i Sony E. W zestawie z obiektywem producent dostarcza ochronną walizkę Peli.

Szkło wycenione zostało na 5000 dolarów. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy ale prawdopodobnie będzie ona oscylować na poziomie 20 tys. zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem laowacine.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD - uniwersalny zoom, który nie obciąży torby i portfela
Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD - uniwersalny zoom, który nie obciąży torby i portfela
Ofensywa optyki do bezlusterkowców Sony rozwija się w najlepsze. Nowy Tamron 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD to bardzo lekka i poręczna konstrukcja w konkurencyjnej cenie
19
1
AB Foto rusza z promocją "Z pasją do fotografii - obiektywy w niższej cenie"
AB Foto rusza z promocją "Z pasją do fotografii - obiektywy w niższej cenie"
Do 30 września w sklepie AB Foto trwa promocja na optykę systemową. Wybrane obiektywy można kupić nawet 1000 zł taniej!
7
0
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Jeśli zapytalibyście nas gdzie upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii, prawdopodobnie wskazalibyśmy na metasoczewki. Właśnie dokonano kolejnego przełomu w pracach...
81
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)