Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 - nowy chiński gracz na rynku filmowej optyki

Autor: Maciej Luśtyk

16 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent rozwiązań optycznych dla przemysłu zaprezentował swój pierwszy obiektyw kinematograficzny. To pełnoklatkowy zoom o uniwersalnym zasięgu, który obiecuje profesjonalne osiągi w przystępnej cenie.

Na rynku optyki konkurencji nigdy za wiele. Do chińskich graczy rozwijających własne oferty obiektywów kinematograficznych dołącza Chiopt z obiektywem zoom Extremer 28-85 mm T3.2, który, jeśli wierzyć opisowi na stronie, jest początkiem całej serii szkieł.

Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 ma być wysokiej jakości filmowym zoomem w przyzwoitej cenie

Producent obiecuje, że nowy obiektyw będzie w stanie zapewnić rezultaty rodem z obiektywów z wyższej półki, w bardzo przystępnej cenie. I choć cena zapowiedzianego obiektywu nie jest jeszcze znana, jego specyfikacja i to, co pokazują krótkie filmiki na stronie produktu, robią bardzo dobre wrażenie.

Jak w przypadku większości szkieł kinematograficznych, nie poznajemy dokładnej konstrukcji optycznej, ale dowiadujemy się, że obiektyw Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 oferuje konstrukcję parfokalną (punkt ostrości nie przesuwa się podczas zoomowania), może pochwalić się 11-listkową przysłoną i praktycznie nie przejawia breathingu. Do tego szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 70 cm (40 cm od przedniej soczewki), a jego pole obrazowe ma średnicę 46 mm, co oznacza, że obiektyw będzie kompatybilny z wieloma rodzajami współczesnych sensorów, także w formacie Vista Vision.

Producent twierdzi, że szkło jest przygotowane na pracę z rozdzielczościami 6 i 8 K, a także oferuje ergonomię, która sprosta oczekiwaniom większości twórców. Otrzymujemy więc metalową obudowę z dobrze widocznymi oznaczeniami, zębatki na pierścieniach przysłony (bezstopniowy), zoomu i ostrości (ten ostatni oferuje długi kąt obrotu równy 288°), a także uszczelnienia przed kurzem i wilgocią.

Co więcej, wygląda na to, że obiektyw będzie oferował wymienne mocowanie (do wyboru standard: PL, EF i Sony E) a producent obiecuje, że w przyszłości pojawią się także warianty z innymi bagnetami.

Obiektyw Chiopt Extremer 28-85 mm T3.2 nie należy do najmniejszych i najlżejszych (114 x 229 mm, 2750 g), ale po profesjonalnym obiektywie kinowym nie ma co też tego oczekiwać.

W planach kolejne obiektywy - tym razem stałki makro z serii Slasher

Jak już wspomnieliśmy, póki co nie jest znana cena nowego obiektywu ani jego oficjalna data premiery. Czy będzie to poziom Sirui i Laowa czy może Chiopt zechce konkurować z bardziej odznaczonymi markami na rynku filmowej optyki?

Tego na razie nie wiemy, choć atak na rynek pełnoklatkowych zoomów kinematograficznych nie wróży, by była to pozycja przeznaczona dla przeciętnego Kowalskiego. Wiadomo jednak, że obiektyw Extremer nie jest jednorazowym wybrykiem. Producent przygotowuje też 4 obiektywy stałoogniskowe z możliwościami makro, z serii Slasher. Widoczne na zdjęciu zębatki wskazują, że to także będą obiektywy przeznaczone do filmowania.

Więcej informacji i kilka przykładowych filmów znajdziecie na stronie chioptfilm.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły