Sirui Mars - budżetowe obiektywy anamorficzne wreszcie w prawdziwie filmowej odsłonie

Autor: Maciej Luśtyk

16 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Sirui powoli rewolucjonizuje rynek obiektywów anamorficznych, zarezerwowany niegdyś wyłącznie dla najdroższych produkcji. Firma właśnie wykonuje ku temu kolejny krok i przedstawia nową wersję swoich szkieł, wyposażonych w typowo filmowe tubusy.

Budżetowe obiektywy anamorficzne Sirui to prawdopodobnie jedna z najważniejszych premier rynku filmowej optyki w ostatnich latach. Wreszcie bowiem zwykli użytkownicy otrzymują dostęp do technologii i efektów które przez dziesięciolecia zarezerwowane były wyłącznie dla profesjonalistów pracujących przy wysokobudżetowych produkcjach. Był tylko jednej problem.

Z niewiadomego powodu, do tej pory anamorficzne obiektywy Sirui oferowane były w typowo fotograficznych obudowach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyć na pierścienie nakładki i pracować nimi jak obiektywami wyposażonymi w zębatki, ale typowo kinematograficzne tubusy to także i inne udogodnienia. Teraz wreszcie Sirui postanowiło wypuścić prawdziwie „filmowe” wersje swoich szkieł w zestawie Mars.

Sirui Mars, czyli budżetowa anamorficzna optyka "na poważnie"

Sirui Mars to pod względem optycznym te same anamorficzne obiektywy 24 mm T2.9, 35 mm T2, 50 mm T2 i 75 mm T2, co ich pokazane wcześniej wersje. Tym razem otrzymujemy jednak pierścienie z zębatkami, dużo dłuższy zakres ruchu pierścienia ostrości, dobrze widoczne oznaczenie, zunifikowane wymiary, cięższą, wytrzymalszą konstrukcję i jednakowy rozmiar filtra (67 mm). Każdy z obiektywów wyposażono także w dodatkowy gwint 1/4 cala między pierścieniami, który ułatwić ma "rigowanie" sprzętu.

Na chwilę obecną wersja Mars dostępna jest jedynie w mocowaniu Mikro Cztery Trzecie, ale producent informuje, że planuje wypuszczenie także wariantów z innymi mocowaniami.

Cena i dostępność

Jak na razie szkła z serii Sirui Mars oferowane są do kupienia wyłącznie jako zestaw 4 obiektywów, w cenie 3959 dolarów (ok. 15 tys. zł), czyli ok. 600 dolarów mniej niż w przypadku wszystkich modeli kupionych osobno.

W zestawie otrzymujemy też wzmocnioną, wodoodporną walizkę ochronną na sprzęt.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sirui.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
2
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)