Sirui 35 mm f/1.8 1.33x - nadchodzi kolejny tani obiektyw anamorficzny

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Po ciepło przyjętym modelu 50 mm, Sirui zapowiada kolejny obiektyw anamorficzny, który przełamuje barierę niedostępności.

Czym jest obiektyw anamorficzny?

Dlaczego szkła anamorficzne są tak wyjątkowe? Obiektywy te, dzięki specjalnie zaprojektowanym soczewkom kompresują obraz rzucany na film lub matrycę, który potem, na etapie projekcji lub postprodukcji zostaje rozciągnięty i przybiera panoramiczny format znany ze srebrnego ekranu. Dzięki temu otrzymujemy wrażenie szerokiego kąta widzenia przy jednoczesnym zachowaniu głębi ostrości charakterystycznej dla dłuższych obiektywów.

Problem w tym, że obiektywy tego typu są także koszmarnie drogie i zarezerwowane wyłącznie dla wysokobudżetowych produkcji filmowych. A właściwie było tak aż do zeszłego roku, gdy to chiński producent Sirui, znany raczej z produkcji statywów i akcesoriów, zaprezentował światu model Sirui 50 mm f/1.8 1.33x, czyli pierwszy na rynku pełnoprawny obiektyw anamorficzny, na który może sobie pozwolić przeciętny Kowalski. Gdyby tego było mało, szkło zostało też dobrze ocenione przez twórców.

Tania, anamorficzna 35-tka pojawi się już w sierpniu

Teraz firma idzie z ciosem i zapowiada kolejny, tym razem szerokokątny model. Sirui 35 mm f/1.8 1.33x, podobnie jak wcześniejsza konstrukcja, stworzony został z myślą o matrycach formatu APS-C, z którymi ma nam zaoferować kąt widzenia zbliżony do obiektywu 26,3 mm (wygląda na to że oznaczenie 35 mm podane jest tu w roli ekwiwalentu). Jeśli zaś chodzi o sam format, po rozciągnięciu (przy rejestracji 16:9) otrzymamy „kinowe” proporcje 2.4:1.

Szkło oferować będzie minimalną odległość ostrzenia równą 85 cm i pozwalać na zamocowanie filtrów o średnicy 68 mm. Oprócz tego, w zestawie otrzymamy ząbkowane nakładki na pierścienie przysłony i ostrości, co pozwoli na wygodną współpracę z systemami follow focus, a cała konstrukcja, tak jak wcześniej, zostanie wykonana z metalu i wysokiej jakości szkła optycznego Schott.

Cena i dostępność

Co ciekawe, choć szkło zaprojektowane zostało pod kątem matryc APS-C, oferowane będzie z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie. Na szczęście obiektyw będziemy mogli przymocować też do aparatów Sony E, Canon EF-M i Nikon Z za pomocą oferowanych przez producenta adapterów.

Szkło trafi do sprzedaży 3 sierpnia za pośrednictwem platformy Indiegogo, na której będzie można kupić je w promocyjnej cenie 600 dolarów (ok. 2500 zł). Prawdopodobnie trzeba będzie do tego doliczyć podatek i koszty przesyłki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sirui.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
11
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)