Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Vazen 85 mm T2.8 1.8X FF Anamorphic - Chińczycy stworzyli najmniejszy pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny 1.8x na świecie

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że obiektywy anamorficzne to segment, którego podbicie za cel obrali sobie chińscy producenci optyki. Vazen prezentuje swoją pierwszą pełnoklatkową konstrukcję, która w dodatku od razu bije kilka rekordów.

Obiektywy anamorficzne do niedawna pozostawały chyba ostatnim bastionem świata filmowego, niepodbitym przez producentów sprzętu fotograficznego i nowe chińskie marki. Szybko jednak się to zmienia. Sirui, swoimi budżetowymi produkcjami stworzyło w tym temacie zupełnie nowy segment, a na kawałek tortu łasi się także Vazen.

O marce Vazen usłyszeliśmy dopiero w zeszłym roku, jednak od razu zbudziła ona duże zainteresowanie ze względu na to, że jako pierwsza oferowała obiektywy anamorficzne stworzone specjalnie z myślą o systemie Mikro Cztery Trzecie. Teraz producent chce zaatakować segment pełnej klatki i prezentuje obiektyw Vazen 85 mm T2.8 1.8X FF Anamorphic.

Lekki, kompaktowy i z dużą kompresją

Nowe szkło pokrywać ma sensory kamer takich jak Red Monstro czy Arri Alexa LF, ale oczywiście sprawdzi się także ze wszelkimi filmującymi aparatami pełnoklatkowymi. Co więcej, według producenta jest to obecnie najmniejszy i najlżejszy obiektyw anamorficzny ze współczynnikiem kompresji 1.8 x na świecie. Biorąc pod uwagę gabaryty filmowej optyki, wymiary 95 x 175 mm i waga 1,49 kg rzeczywiście robią dobre wrażenie.

Po rozciągnięciu obrazu nagranego przy pomocy obiektywu otrzymamy panoramiczne promocje 2,39:1, co - jak pokazują materiały przykładowe - powinno bardzo ładnie prezentować się w połączeniu z ogniskową 85 mm, choć w przypadku produkcji internetowych ma raczej niewiele sensu.

Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 86 mm, a tubus oferują standardową średnicę 95 mm, co pozwoli na łatwe zamontowanie standardowych matte-boksów.

Kolejne dwa obiektywy jeszcze w tym roku

Co ciekawe, to nie jedynie produkcje, nad którymi pracuje chiński producent. Jeszcze w tym roku zobaczyć mamy modele o ogniskowych 55 i 105 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Vazen 85 mm T2.8 1.8X FF Anamorphic trafi do sprzedaży w cenie 8000 dolarów, w wersjach z mocowaniami Canon EF i PL.

Więcej informacji znajdziecie na stronie vzlens.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Najnowszy Tamron do bezlusterkowców Sony wreszcie został oficjalnie pokazany. Ekwiwalent obiektywu 25-105 mm, ze względu na możliwości i dobrą cenę ma szansę stać się...
3
0
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Powiązane artykuły