Vazen 28 mm f/2.2 1.8x - kolejny obiektyw anamorficzny do Mikro Cztery Trzecie

1

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Chiński producent uruchomił właśnie przedsprzedaż drugiego obiektywu anamorficznego do systemu M43. Czy zachwyci filmowców pracujących z mniejszymi matrycami?

W czerwcu Vazen oficjalnie zaprezentowało pierwszą na świecie serię obiektywów anamorficznych do systemu Mikro Cztery Trzecie. Po pokazanym na początku modelu 45 mm, przychodzi kolej na szkło szerokokątne. Powitajcie model Vazen 28 mm f/2.2 1.8x.

Najlżejszy obiektyw anamorficzny 1.8x

Szkło, ze względu na soczewki anamorficzne, jak i budowę, stworzone jest dla filmowców pracujących na aparatach Mikro Cztery Trzecie. Cały obiektyw Vazen 28 mm f/2.2 1.8x jest zrobiony z wysokiej jakości aluminium, co pozwoliło na zmniejszenie wagi całej konstrukcji. Nowe szkło z Chin, dzięki zwartej budowie (80 x 107 mm) i rekordowo niskiej wadze (0.72 kg) może okazać się świetnym rozwiązaniem kiedy korzystamy z niewielkich gimbali bądź rigów.

Stworzone do filmowania

Obiektyw ma średnicę 77 mm, co pozwoli bez problemu zamontować na nim soczewki diopter bądź filtry ND. Inżynierowie z Chin pomyśleli również o pierścieniu ostrości który ma standardowy rozstaw zębatek 0,8 mm, dzięki czemu w łatwy sposób zamontujemy do niego systemy follow focus. Obiektyw jest wyposażony w przysłonę pracującą w zakresie f/2.2 - f/16.

Według producenta i testerów, szkło oferuje dobrą rozdzielczość już od „pełnej dziury", daje bardzo plastyczny i filmowy obraz oraz oferuje tak kojarzone z obiektywami anamorficznymi poziome flary.

Co oznacza kompresja 1.8x?

Kompresja 1.8x przy matrycy 4:3, po rozciągnięciu na etapie obróbki da nam panoramiczne proporcje obrazu w stosunku 2.39:1, co jest w obecnych czasach uznawane za standard filmowy przy użyciu szkieł anamorficznych (tak zwany Cinemascope). Na filmach prezentowanych na stronie producenta łatwo zauważyć, że nieostre obiekty w tle mają tendencję do rozmywania się w poziomie, a nie w pionie do czego przyzwyczaiły nas obiektywy o soczewkach sferycznych.

Cena i dostępność

Seria anamorficznych obiektywów firmy Vazen ma liczyć trzy modele. Modele 40 mm f/2 1.8x, 28 mm f/2.2 1.8x są już dostępne w sprzedaży. Ostatnim z serii będzie obiektyw Vazen 65 mm, o parametrach którego jak na razie nie ma żadnych informacji.

Obiektyw już jest dostępny w przedsprzedaży jednakże z powodu koronawirusa nie podano dokładnej daty wysyłki. Według producenta zamówienia na Europę ma realizować magazyn ulokowany z Wielkiej Brytanii. Vazen nie podaje jednak informacji czy obiektywy zostały już wysłane przed wybuchem epidemii. Cena w przedsprzedaży wynosi 3250 dolarów (około 12,850 zł).

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
To z pewnością jedna z najciekawszych informacji na temat aktualizacji oprogramowania obiektywów, o jakiej pisaliśmy. Okazuje się, że z pomocą nowego firmware’u możemy...
6
0
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount
Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount
Sigma rozszerza ofertę obiektywów do systemów bezlusterkowych o nowy obiektyw portretowy, który oferować ma najwyższą jakość optyczną przy stosunkowo niewielkiej...
21
0
Zenit zapowiada obiektyw Zenitar 60 mm f/2.8 Macro
Zenit zapowiada obiektyw Zenitar 60 mm f/2.8 Macro
Ofertę przywróconej do życia radzieckiej marki już niebawem wzbogaci nowy obiekty makro.
2
0
Powiązane artykuły