Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x - anamorficzny szeroki kąt do APS-C

0

Autor: Maciej Luśtyk

16 Grudzień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Sirui nie zwalnia tempa i dalej rozbudowuje stworzoną przez siebie niszę przystępnych cenowo obiektywów anamorficznych. Ofertę wzbogaca właśnie szerokokątny model 24 mm f/2.8 ze współczynnikiem kompresji 1.33x.

Jeszcze do niedawna obiektywy anamorficzne widzieli na oczy niemal jedynie twórcy pracujący przy wysokobudżetowych produkcjach filmowych. Powód jest prosty - obiektywy tego typu są koszmarnie drogie i na rynku dostępne są głównie na wypożyczenie.

Sirui zdemokratyzowało segment obiektywów anamorficznych i wydaje się to strzałem w dziesiątkę

Od roku ten stan rzeczy przełamuje chińskie Sirui, które do tej pory znane było głównie z akcesoriów. Do tej pory firma zaprezentowała dwa „budżetowe" obiektywy anamorficzne (Sirui 50 mm f/1.8 1.33x i Sirui 35 mm f/1.8 1.33x), które nie dość, że są w zasięgu wszystkich zainteresowanych, to jeszcze zdobywają przychylne recenzje. Już niebawem na rynku pojawi się kolejna anamorficzna stałka producenta, która dopełni zestaw oferowanych ogniskowych.

Mowa o obiektywie Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x, który już niebawem będzie dostępny w ofercie. Szkło, podobnie jak poprzednie konstrukcje przeznaczone zostało do aparatów i kamer z matrycą APS-C, w przypadku których, po rozciągnięciu zaoferuje nam „kinowy”, panoramiczny format obrazu 2.4:1 i kąt widzenia zbliżony do ogniskowej 27 mm na pełnej klatce.

Obiektyw zbudowany jest na bazie 13 elementów w 10 grupach, oferuje 8-listkową, bezstopniową przysłonę (domykaną do f/16), pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 60 cm i przyjmuje filtry o średnicy 77 mm. Do tego zaoferuje nam podłużne flary i owalne bokeh, charakterystyczne dla obiektywów anamorficznych.

Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x - cena i dostępność

Obiektyw Sirui 24 mm f/2.8 Anamorphic 1.33x będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Sony E, Canon EF-M, Nikon Z, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie w cenie 1000 dolarów (ok. 3600 zł).

Na razie nie wiadomo kiedy obiektyw będzie dostępny,  ale prawdopodobnie tak jak poprzednie konstrukcje na początku dostępny będzie do kupienia za pośrednictwem platformy Indiegogo. Producent zapowiada, że pierwsze 1000 osób będzie mogło kupić szkło w promocyjnej cenie 749 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sirui.com.

Czym jest obiektyw anamorficzny?

Dlaczego szkła anamorficzne są tak wyjątkowe? Obiektywy te, dzięki specjalnie zaprojektowanym soczewkom kompresują obraz rzucany na film lub matrycę, który potem, na etapie projekcji lub postprodukcji zostaje rozciągnięty i przybiera panoramiczny format znany ze srebrnego ekranu. Dzięki temu otrzymujemy wrażenie szerokiego kąta widzenia przy jednoczesnym zachowaniu głębi ostrości charakterystycznej dla dłuższych obiektywów.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły