Sirui 75 mm T2.9 1.6x - kolejny tani pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny. Tym razem typowo portretowy

Autor: Maciej Luśtyk

10 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Sirui 75 mm T2.9 1.6x to drugi w ofercie producenta pełnoklatkowy obiektyw anamorficzny. Tym razem dłuższy i w równie przystępnej cenie.

Sirui od kilku lat demokratyzuje segment obiektywów anamorficznych. Do niedawna były to jednak konstrukcje wyłącznie przeznaczone do kamer Super35 (APS-C). Zmieniło się to jesienią, gdy producent pokazał pierwszy w historii budżetowy obiektyw pełnoklatkowy tego typu (Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x), torując drogę do kinowego looku mniej zamożnym twórcom. Teraz producent rozwija ofertę o kolejny model.

Sirui 75 mm T2.9 1.6x - anamorficzna portretówka za 5000 zł 7000 zł

Obiektyw Sirui 75 mm T2.9 1.6x zbudowano na bazie 15 elementów w 13 grupach i 10-listkowej przysłony. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 85 cm i oferuje gwint filtra o średnicy 82 mm. Podobnie jak w poprzednim modelu otrzymujemy też w pełni metalową obudowę, i gwint 1/4” do podparcia obiektywu. Do tego zębatki systemów follow focus na pierścieniach ostrości i przysłony umieszczone w identycznej odległości jak w modelu 50 mm.

Współczynnik kompresji 1.6x zapewnić ma nam z kolei panoramiczny obraz w formacie 2.4:1 (w przypadku rejestracji w formacie 3:2), lub 2.8:1 (w przypadku rejestracji w formacie 16:9). W większości filmujących aparatów otrzymamy więc ultrapanoramiczny obraz (dla niektórych zapewne za bardzo), podczas gdy bardziej standardowe, kinowe proporcje 2.4:1 zarezerwowane będą dla takich aparatów jak Lumix S1H, potrafiących nagrywać w specjalnie przygotowanym pod obiektywy anamorficzne trybie 3:2.

Szkło nie należy do najlżejszych i najmniejszych, ale jak na segment obiektywów anamorficznych można uznać je za kompaktowe. Obiektyw mierzy 155 mm i waży 1,38 kg. To, jakich efektów można spodziewać się po nowym obiektywie, możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Cena i dostępność

Obiektyw Sirui 75 mm T2.9 1.6x będzie można niebawem nabyć w wersjach z mocowaniami Canon RF, Nikon Z, Sony E i L-Mount za pośrednictwem kampanii w serwisie Indiegogo w cenie 1200 dolarów (ok. 5200 zł). W standardowej sprzedaży obiektyw będzie 20% droższy.

Na polskim rynku szkło pojawi się w kwietniu 2022 roku, w cenie 7190 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sirui.com oraz na stronie kampanii w serwisie Indiegogo.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.4 P FE - pierwszy z nowej serii rekordowo lekkich i poręcznych obiektywów
Samyang AF 35 mm f/1.4 P FE - pierwszy z nowej serii rekordowo lekkich i poręcznych obiektywów
Samyang zaprezentował nowy pełnoklatkowy obiektyw do korpusów Sony. AF 35 mm f/1.4 P FE to lekki i kompaktowy standard, który rozpoczyna nową serię “Prima” w portfolio koreańskiego...
11
Samyang wprowadza na rynek swój pierwszy ultraszerokokątny obiektyw z mocowaniem RF-S
Samyang wprowadza na rynek swój pierwszy ultraszerokokątny obiektyw z mocowaniem RF-S
Jest poręczny i lekki, ale z dużym potencjałem dla fotografujących i filmujących. Nowy Samyang AF 12 mm f/2 RF-S to pierwszy obiektyw tego producenta przeznaczony do aparatów Canon RF z matrycami...
2
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron prezentuje swój pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF - kompaktowy i lekki, ultraszerokokątny zoom Tamron 11-20 mm F/2.8 Di III-A RXD przeznaczony do bezlusterkowców Canon z matrycą...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)