Venus Optics Laowa 9 mm f/5.6 FF RL - powitajcie najszerszy obiektyw pełnoklatkowy na świecie

1

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Istniejące zaledwie kilka lat Venus Optics to wyjątkowy powiew świeżości na rynku optyki - niemal każda konstrukcja jest pod jakimś względem wyjątkowa. Tym razem Chińczycy sięgnęli po rekord w zakresie kąta widzenia.

Venus Optics na naszych oczach wyrasta na największego innowatora rynku optyki i jesteśmy przekonani, że gdy z czasem w konstrukcjach producenta pojawi się system AF, obiektywy Laowa staną się równie popularne co produkcje Sigmy czy Samyanga. W końcu nikt inny nie tworzy tak oryginalnych i wyjątkowych obiektywów. Warto wspomnieć tu chociażby szkło Laowa 24 mm f/14 2x Macro Probe, model 15 mm ze skalą odwzorowania 1:1, konwertery pozwalające na podpinanie pełnoklatkowych szkieł do średniego formatu bez winiety czy też pozbawione dystorsji obiektywy ultraszerokokątne z serii Zero-D.

Najszerszy obiektyw rektilinearny na rynku

Najnowsze manualne szkło pozbawione dystorsji nie jest (choć producent zapewnia że jest jedynie minimalna), ale za to może pochwalić się rekordową ogniskową, która w świecie pełnej klatki czyni model Laowa 9 mm f/5.6 FF RL najszerszym obiektywem rektilinearnym na rynku (kąt widzenia 135°).

Na układ optyczny nowego modelu składa się 14 soczewek w 10 grupach (2 soczewki asferyczne, 1 soczewka UHR i 2 soczewki ED) oraz 5-listkowa przysłona (reprodukcja punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd po mocniejszym domknięciu), a cały ten zestaw oferuje krótką minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 12 cm od matrycy.

Biorąc pod uwagę, że sam obiektyw mierzy raptem 60 mm, fotografowane obiekty będą mogły niemal dotykać przedniej soczewki, a my będziemy mogli wykorzystywać nowe szkło jako szerokokątne pseudo-makro.

Jak sprawdza się w praktyce? Rozciąga rzeczywistość aż do bólu, ale o to przecież w tej konstrukcji chodzi. Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta.

Zdjęcia przykładowe

Sam obiektyw jest też naprawdę kompaktowy. Mierzy raptem 62.4 x 66 mm i waży 350 g. Co jeszcze? To też pierwszy model producenta, który oferowany jest mocowaniem Leica M (i oferuje wsparcie dla systemu dalmierza).

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i L-Mount  w cenie 799 dolarów. Wariant mocowaniem Leica M oferowany jest w cenie 899 dolarów.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)