Venus Optics Laowa 9 mm f/5.6 FF RL - powitajcie najszerszy obiektyw pełnoklatkowy na świecie

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Istniejące zaledwie kilka lat Venus Optics to wyjątkowy powiew świeżości na rynku optyki - niemal każda konstrukcja jest pod jakimś względem wyjątkowa. Tym razem Chińczycy sięgnęli po rekord w zakresie kąta widzenia.

Venus Optics na naszych oczach wyrasta na największego innowatora rynku optyki i jesteśmy przekonani, że gdy z czasem w konstrukcjach producenta pojawi się system AF, obiektywy Laowa staną się równie popularne co produkcje Sigmy czy Samyanga. W końcu nikt inny nie tworzy tak oryginalnych i wyjątkowych obiektywów. Warto wspomnieć tu chociażby szkło Laowa 24 mm f/14 2x Macro Probe, model 15 mm ze skalą odwzorowania 1:1, konwertery pozwalające na podpinanie pełnoklatkowych szkieł do średniego formatu bez winiety czy też pozbawione dystorsji obiektywy ultraszerokokątne z serii Zero-D.

Najszerszy obiektyw rektilinearny na rynku

Najnowsze manualne szkło pozbawione dystorsji nie jest (choć producent zapewnia że jest jedynie minimalna), ale za to może pochwalić się rekordową ogniskową, która w świecie pełnej klatki czyni model Laowa 9 mm f/5.6 FF RL najszerszym obiektywem rektilinearnym na rynku (kąt widzenia 135°).

Na układ optyczny nowego modelu składa się 14 soczewek w 10 grupach (2 soczewki asferyczne, 1 soczewka UHR i 2 soczewki ED) oraz 5-listkowa przysłona (reprodukcja punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd po mocniejszym domknięciu), a cały ten zestaw oferuje krótką minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 12 cm od matrycy.

Biorąc pod uwagę, że sam obiektyw mierzy raptem 60 mm, fotografowane obiekty będą mogły niemal dotykać przedniej soczewki, a my będziemy mogli wykorzystywać nowe szkło jako szerokokątne pseudo-makro.

Jak sprawdza się w praktyce? Rozciąga rzeczywistość aż do bólu, ale o to przecież w tej konstrukcji chodzi. Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta.

Zdjęcia przykładowe

Sam obiektyw jest też naprawdę kompaktowy. Mierzy raptem 62.4 x 66 mm i waży 350 g. Co jeszcze? To też pierwszy model producenta, który oferowany jest mocowaniem Leica M (i oferuje wsparcie dla systemu dalmierza).

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i L-Mount  w cenie 799 dolarów. Wariant mocowaniem Leica M oferowany jest w cenie 899 dolarów.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)