Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie

1
Jędrzej Franek
21 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych ustawień.

Do idei systemu Mikro Cztery Trzecie jako lekkiego i kompaktowego, producenci zaczęli ostatnio podchodzić nieco luźniej, mając na myśli zwłaszcza premierę flagowego Olympusa OM-D E-M1X, ale Loawa celuje w potrzeby purystów.

Ogniskowa 17 mm odpowiada 34 mm w ekwiwalencie pełnej klatki. Dysponujemy więc dość szerokim, klasycznym kątem widzenia 65 stopni. Zaprezentowany obiektyw jest odświeżoną wersją konstrukcji z ubiegłego roku - nie zdecydowano się na zmiany w układzie optycznym (to nadal 9 elementów w 7 grupach), ale wzrosła liczba listków przysłony z 5 do 7. Pozwoli to na uzyskanie płynniejszego rozmycia przy jej przymykaniu. Nominalna wartość przysłony f/1,8 i niewielki minimalny dystans ostrzenia wynoszący 15 cm również dają szansę na kreatywną swobodę i obiektyw powinien dobrze sprawdzać się w szerokim spektrum zastosowań tematycznych - od portretów i streetu, po krajobrazy.

Warto zwrócić uwagę na niewielki rozmiary obiektywu: 51 mm x 55 mm przy masie zaledwie 172 g. Na pewno nie obciąży to zanadto niczyjej kieszeni, a także pozwala na wykorzystanie szkła amatorom aerofotografii i filmowania z powietrza. Pod warunkiem, że dysponują odpowiednio zaawansowanym i raczej kosztownym sprzętem - Nową Laowę podłączyć możemy do kamery DJI Zenmuse X5 współpracującej z dronami z serii Inspire.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

fot. Richard Wong

fot. Richard Wong

fot. Richard Wong

fot. Richard Wong

Cena i dostępność:

Obiektyw Laowa 17 mm f/1.8 MFT jest już dostępny w przedsprzedaży na stronie producenta w cenie 149 dolarów (ok. 590 zł).

Specyfikacja

Nazwa Laowa 17 mm f/1.8 MFT
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Miko Cztery Trzecie
Ogniskowa 17 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 9 elementów / 7 grup
Pole widzenia 65°
Maksymalne powiększenie 0.2x
Minimalna odległość ogniskowania 15 cm
Średnica filtra 46 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Osłona przeciwsłoneczna przymocowana na stałe
Wymiary 51 x 55 mm
Waga 172 g

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1