Venus Optics Laowa 12 mm T2.9 Zero-D Cine - najszerszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy bez dystorsji już w sprzedaży

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wyjątkowy ultraszerokokątny obiektyw Laowa jest jedną z konstrukcji, która przysporzyła chińskiemu producentowi dużej popularności. Na rynek właśnie wkroczyła jego wersja przystosowana do pracy przy produkcjach wideo.

„Venus Optics Laowa 12 mm f/2,9 Zero-D Cine to najszerszy na świecie obiektyw o transmisji T/2,9 oraz niemal zerowej dystorsji obrazu. Niezwykle szeroki kąt widzenia (122°) oraz duża jasność sprawiają, że obiektyw sprawdza się znakomicie podczas zdjęć krajobrazowych, plenerowych, jak i scen kręconych w ciasnych pomieszczeniach.” - zapewnia producent”

Konstrukcja obiektywu składa się z 16 elementów z 10 grupach, w tym z dwóch soczewek o obniżonej dyspersji i dwóch soczewek asferycznych, które zapewniać mają równą ostrość na brzegach i w środku kadru oraz minimalizować występowane aberracji chromatycznej.

Przystosowany do pracy przy filmie

Już wersja  kierowana do fotografów cieszy się bardzo dobrymi opiniami możemy więc zakładać, że w przypadku filmu, gdzie obrazów nie oglądamy w dużym powiększeniu, ewentualne różnice w ostrości na rogach bedą praktycznie niezauważalne. Obiektyw umożliwia ostrzenie z minimalnej odległości 18 cm, a 7-listkowa przysłona po domknięciu zapewni nam reprodukcję punktów świetlnych w formie 14-ramiennych gwiazd.

Do pracy z filmowaniem zostałą przystosowana oczywiście konstrukcja obiektywu. Zarówno pierścienie ostrości, jak i przysłony posiadają standardowo używane w branży filmowe przekładnie o skoku 0,8 dostosowane do systemów follow focus. Oprócz tego, szkło może pochwalić się kompaktowymi wymiarami (8,3 x 7, 5 cm) i niską wagą (609 g), co pozwoli na swobodne filmowanie „z ręki” oraz wygodną współpracę z gimbalami.

Obiektyw Laowa 12 mm T2.9 Zero-D Cine to szkło pełnoklatkowe, dzięki czemu umożliwia współpracę z sensorami VistaVision (37,7 x 25 mm) i Arri Alexa LF (36,7 x 25,54 mm), a także sprawdzi się z mniejszymi matrycami formatu Super 35 (filmowe APS-C).

Co ważne na obiektyw nakręcimy także filtry o średnicy 114 mm. W tym celu konieczny będzie adapter, który jednak na szczęście jest częścią zestawu. Wraz z obiektywem otrzymujemy także walizkę ochronną Peli i zestaw podkładek dystansowych.

Cena i dostępność

Obiektyw filmowy Venus Optics Laowa 12 mm f/2,9 Zero-D Cine jest dostępny w wersjach z mocowaniami PL, Canon EF i Sony E w cenie 7599 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem laowa.com.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Venus Optics Laowa 12 mm T2.9 Zero-D Cine
Producent Laowa
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon EF
Sony FE
Ogniskowa 12 mm
Maksymalna jasność 2.9
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 16 elementów w 10 grupach (2 soczewki ED, 2 soczewki asferyczne)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 121,96°
Minimalna odległość ogniskowania 18 cm
Tryb makro nie
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 83 x 75 mm
Waga 609 g
Akcesoria dwa dekielki
pokrowiec ochronny
Cena w dniu premiery 7599 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
0
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)