Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C

0
Maciej Luśtyk
27 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje do miana najciekawszego modelu z tego segmentu.

Najnowszy manualny obiektyw Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO wydaje się spełnieniem marzeń fotografów makro pracujących na bezlusterkowcach z mniejszymi matrycami. Nie dość, że bardziej kompaktowe od swoich pełnoklatkowych odpowiedników, szkło oferuje duże, użyteczne powiększenie (2:1), ogniskową, która okaże się przydatna także w portrecie (ekwiwalent 100 mm) i stosunkowo przystępną cenę.

Dobre makro na każdą kieszeń

Na konstrukcję optyczną obiektywu składa się 14 soczewek w 10 grupach. Otrzymujemy też trzy elementy wykonane ze szkła o obniżonej dyspersji. Według producenta taki układ zaoferować ma nam optymalną jakość obrazu przy niemal całkowitym wyeliminowaniu aberracji chromatycznej. Dobrze prezentuje się także minimalna odległość ostrzenia wynosząca 17 cm oraz możliwość nakręcenia niewielkich filtrów w rozmiarze 52 mm.

Tubus obiektywu jak zwykle wykonany został z metalu, ale jak w większości konstrukcji Laowa, nie uświadczymy tu uszczelnień ani styków pozwalających na komunikacje aparatu z obiektywem. Podczas pracy będziemy więc w zupełności zdani na tryb manualny.

Obiektyw mierzy 100 x 57 mm przy wadze 335 g.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem, udostępnionych przed producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest w wersjach z bagnetami Sony, Canon EOS-M i Fujifilm X. Na stronie producenta możemy kupić go w cenie 400 dolarów (około 1500 zł). Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło będzie oferowane w polskiej dystrybucji.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Po raz pierwszy od dłuższego czasu Sony pokazuje nowy pełnoklatkowy obiektyw z reprezentującej średnią półkę linii optyki G. Choć nie należy do najtańszych, Sony FE 20...
32
0
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E?
0
0
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród...
0
0
Powiązane artykuły