Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

0

Autor: Maciej Luśtyk

8 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent kolejny raz pokazuje wyjątkowo ciekawe szkło, jakiego na próżno szukać w ofercie konkurencji. Nowa manualna stałka o ogniskowej 100 mm ma szansę podbić niszę makrofotografii.

Chiński producent niemal przy każdej premierze udowadnia, że w kwestii optyki jest jeszcze wiele do powiedzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Nowy manualny model Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO to jedyny taki obiektyw na rynku.

Makro bez kompromisów

Choć podobnie jak konkurencyjne konstrukcje oferuje on ogniskową 100 mm i światło f/2.8 pozwoli on na znacznie więcej w zakresie fotografowania małych obiektów, oferując maksymalną skalę odwzorowania równą 2:1 (przy fotografowaniu z minimalnej odległości 24,7 cm). Do tego tubus ma niemal identyczne wymiary jak modele z powiększeniem 1:1 innych firm (72 x 125 mm, 638 g).

Oprócz tego otrzymujemy oparty o 12 soczewek w 10 grupach, apochromatyczny układ optyczny, który w całości eliminować ma występowanie aberracji chromatycznej. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość i kontrastowość obrazu.

Co ciekawe, w zależności od systemu, różnić będzie się liczba listków przysłony w obiektywie: Canon EF - 9, Nikon F - 7, Sony E - 13. Użytkownicy bezlusterkowców będą więc prawdopodobnie mogli cieszyć się najbardziej „mydlanym” charakterem rozmycia nieostrości. Jednak to wersja pod Canona będzie oferować największą wygodę pracy - obiektyw z bagnetem EF wyposażony został w styki, umożliwiające sterowanie przysłoną z poziomu aparatu i przenoszenie pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta, niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest już w systemie przedsprzedaży na stronie producenta, w cenie 450 dolarów (około 1720 zł). Pierwsze dostawy rozpocząć mają się na przełomie maja i czerwca.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)