Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

0
Maciej Luśtyk
8 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent kolejny raz pokazuje wyjątkowo ciekawe szkło, jakiego na próżno szukać w ofercie konkurencji. Nowa manualna stałka o ogniskowej 100 mm ma szansę podbić niszę makrofotografii.

Chiński producent niemal przy każdej premierze udowadnia, że w kwestii optyki jest jeszcze wiele do powiedzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Nowy manualny model Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO to jedyny taki obiektyw na rynku.

Makro bez kompromisów

Choć podobnie jak konkurencyjne konstrukcje oferuje on ogniskową 100 mm i światło f/2.8 pozwoli on na znacznie więcej w zakresie fotografowania małych obiektów, oferując maksymalną skalę odwzorowania równą 2:1 (przy fotografowaniu z minimalnej odległości 24,7 cm). Do tego tubus ma niemal identyczne wymiary jak modele z powiększeniem 1:1 innych firm (72 x 125 mm, 638 g).

Oprócz tego otrzymujemy oparty o 12 soczewek w 10 grupach, apochromatyczny układ optyczny, który w całości eliminować ma występowanie aberracji chromatycznej. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość i kontrastowość obrazu.

Co ciekawe, w zależności od systemu, różnić będzie się liczba listków przysłony w obiektywie: Canon EF - 9, Nikon F - 7, Sony E - 13. Użytkownicy bezlusterkowców będą więc prawdopodobnie mogli cieszyć się najbardziej „mydlanym” charakterem rozmycia nieostrości. Jednak to wersja pod Canona będzie oferować największą wygodę pracy - obiektyw z bagnetem EF wyposażony został w styki, umożliwiające sterowanie przysłoną z poziomu aparatu i przenoszenie pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta, niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest już w systemie przedsprzedaży na stronie producenta, w cenie 450 dolarów (około 1720 zł). Pierwsze dostawy rozpocząć mają się na przełomie maja i czerwca. Oficjalnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
Producent niedrogich obiektywów filmowych wprowadził do swojej oferty dwa nowe jasne modele kierowane do użytkowników systemu M43.
4
0
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
12
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Powiązane artykuły