Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

Chiński producent kolejny raz pokazuje wyjątkowo ciekawe szkło, jakiego na próżno szukać w ofercie konkurencji. Nowa manualna stałka o ogniskowej 100 mm ma szansę podbić niszę makrofotografii.

Chiński producent niemal przy każdej premierze udowadnia, że w kwestii optyki jest jeszcze wiele do powiedzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Nowy manualny model Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO to jedyny taki obiektyw na rynku.

Makro bez kompromisów

Choć podobnie jak konkurencyjne konstrukcje oferuje on ogniskową 100 mm i światło f/2.8 pozwoli on na znacznie więcej w zakresie fotografowania małych obiektów, oferując maksymalną skalę odwzorowania równą 2:1 (przy fotografowaniu z minimalnej odległości 24,7 cm). Do tego tubus ma niemal identyczne wymiary jak modele z powiększeniem 1:1 innych firm (72 x 125 mm, 638 g).

Oprócz tego otrzymujemy oparty o 12 soczewek w 10 grupach, apochromatyczny układ optyczny, który w całości eliminować ma występowanie aberracji chromatycznej. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość i kontrastowość obrazu.

Co ciekawe, w zależności od systemu, różnić będzie się liczba listków przysłony w obiektywie: Canon EF - 9, Nikon F - 7, Sony E - 13. Użytkownicy bezlusterkowców będą więc prawdopodobnie mogli cieszyć się najbardziej „mydlanym” charakterem rozmycia nieostrości. Jednak to wersja pod Canona będzie oferować największą wygodę pracy - obiektyw z bagnetem EF wyposażony został w styki, umożliwiające sterowanie przysłoną z poziomu aparatu i przenoszenie pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta, niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest już w systemie przedsprzedaży na stronie producenta, w cenie 450 dolarów (około 1720 zł). Pierwsze dostawy rozpocząć mają się na przełomie maja i czerwca. Oficjalnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2