Venus Optics Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - powiększenie 2:1 i konstrukcja apochromatyczna za nieco ponad 1500 zł

0
Maciej Luśtyk
8 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent kolejny raz pokazuje wyjątkowo ciekawe szkło, jakiego na próżno szukać w ofercie konkurencji. Nowa manualna stałka o ogniskowej 100 mm ma szansę podbić niszę makrofotografii.

Chiński producent niemal przy każdej premierze udowadnia, że w kwestii optyki jest jeszcze wiele do powiedzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Nowy manualny model Laowa 100 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO to jedyny taki obiektyw na rynku.

Makro bez kompromisów

Choć podobnie jak konkurencyjne konstrukcje oferuje on ogniskową 100 mm i światło f/2.8 pozwoli on na znacznie więcej w zakresie fotografowania małych obiektów, oferując maksymalną skalę odwzorowania równą 2:1 (przy fotografowaniu z minimalnej odległości 24,7 cm). Do tego tubus ma niemal identyczne wymiary jak modele z powiększeniem 1:1 innych firm (72 x 125 mm, 638 g).

Oprócz tego otrzymujemy oparty o 12 soczewek w 10 grupach, apochromatyczny układ optyczny, który w całości eliminować ma występowanie aberracji chromatycznej. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość i kontrastowość obrazu.

Co ciekawe, w zależności od systemu, różnić będzie się liczba listków przysłony w obiektywie: Canon EF - 9, Nikon F - 7, Sony E - 13. Użytkownicy bezlusterkowców będą więc prawdopodobnie mogli cieszyć się najbardziej „mydlanym” charakterem rozmycia nieostrości. Jednak to wersja pod Canona będzie oferować największą wygodę pracy - obiektyw z bagnetem EF wyposażony został w styki, umożliwiające sterowanie przysłoną z poziomu aparatu i przenoszenie pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe producenta, niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest już w systemie przedsprzedaży na stronie producenta, w cenie 450 dolarów (około 1720 zł). Pierwsze dostawy rozpocząć mają się na przełomie maja i czerwca. Oficjalnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły