Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro - ekstremalne makro w dobrej cenie

0
Maciej Luśtyk
28 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy Mitakon to - w odróżnieniu od większości obiektywów makro - konstrukcja, której nie wykorzystamy do żadnego innego rodzaju fotografii. Zachwyci jednak wszystkich, którzy chcą pokazać niewidoczną gołym okiem strukturę fotografowanych przedmiotów.

Oferując maksymalną skalę odwzorowania 5:1, najnowszy Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dołącza do grupy specjalistycznych obiektywów makro pokroju modeli Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5X czy Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro. Podobnie jak one nie oferuje wsparcia systemu AF i z racji ograniczonego zakresu ostrzenia nie pozwoli na wykorzystanie w innych dziedzinach fotografii. To jednak konstrukcja, która przyspieszy bicie serca fanów ekstremalnych zbliżeń.

Apochromatyczny układ optyczny i praktyczna odległość robocza

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach. Dodatkowo jest to konstrukcja apochromatyczna, w której w zasadzie nie występować ma problem z aberracją chromatyczną. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość już od nominalnej wartości przysłony, a użytkowników ucieszy także bardzo wygodna odległość robocza - 23 cm od przedniej soczewki w przypadku powiększenia 1:1 i 9,5 cm w przypadku skali odwzorowania 5:1. Przysłonę zbudowaną w oparciu o 9 listków domkniemy zaś maksymalnie do wartości f/32.

Dodatkowym plusem jest także możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 58 mm oraz fakt, że w zestawie otrzymamy także lampę LED i mocowanie statywowe, dzięki czemu nawet mimo nieco wyższej ceny nowy Mitakon powinien stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla wspomnianego modelu Laowa.

Szkło jest też stosunkowo kompaktowe, choć nie najlżejsze. Obiektyw mierzy 67 x 122 mm przy wadze 750g.

Zdjęcia przykładowe

Jak obiektyw radzi sobie w praktyce? Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta (niestety nie w pełnej rozdzielczości)

Cena i dostępność

Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dostępny jest do kupienia za pośrednictwem strony producenta w wersjach z bagnetami: Canon EF, Canon EOS-M, Nikon F, Sony A, Sony E, Mikro Cztery Trzecie, Fujifilm X i Pentax K, w cenie 499 dolarów (około 1960 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zyoptics.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)