Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro - ekstremalne makro w dobrej cenie

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowszy Mitakon to - w odróżnieniu od większości obiektywów makro - konstrukcja, której nie wykorzystamy do żadnego innego rodzaju fotografii. Zachwyci jednak wszystkich, którzy chcą pokazać niewidoczną gołym okiem strukturę fotografowanych przedmiotów.

Oferując maksymalną skalę odwzorowania 5:1, najnowszy Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dołącza do grupy specjalistycznych obiektywów makro pokroju modeli Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5X czy Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro. Podobnie jak one nie oferuje wsparcia systemu AF i z racji ograniczonego zakresu ostrzenia nie pozwoli na wykorzystanie w innych dziedzinach fotografii. To jednak konstrukcja, która przyspieszy bicie serca fanów ekstremalnych zbliżeń.

Apochromatyczny układ optyczny i praktyczna odległość robocza

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach. Dodatkowo jest to konstrukcja apochromatyczna, w której w zasadzie nie występować ma problem z aberracją chromatyczną. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość już od nominalnej wartości przysłony, a użytkowników ucieszy także bardzo wygodna odległość robocza - 23 cm od przedniej soczewki w przypadku powiększenia 1:1 i 9,5 cm w przypadku skali odwzorowania 5:1. Przysłonę zbudowaną w oparciu o 9 listków domkniemy zaś maksymalnie do wartości f/32.

Dodatkowym plusem jest także możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 58 mm oraz fakt, że w zestawie otrzymamy także lampę LED i mocowanie statywowe, dzięki czemu nawet mimo nieco wyższej ceny nowy Mitakon powinien stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla wspomnianego modelu Laowa.

Szkło jest też stosunkowo kompaktowe, choć nie najlżejsze. Obiektyw mierzy 67 x 122 mm przy wadze 750g.

Zdjęcia przykładowe

Jak obiektyw radzi sobie w praktyce? Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta (niestety nie w pełnej rozdzielczości)

Cena i dostępność

Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dostępny jest do kupienia za pośrednictwem strony producenta w wersjach z bagnetami: Canon EF, Canon EOS-M, Nikon F, Sony A, Sony E, Mikro Cztery Trzecie, Fujifilm X i Pentax K, w cenie 499 dolarów (około 1960 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zyoptics.net.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)