Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek

Autor: Maciej Luśtyk

15 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.

Pokazana przed ponad 10 laty Tokina AT-X Pro 100 mm f/2.8 Macro jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo i popularnych obiektywów makro na rynku. Teraz wreszcie producent odświeża konstrukcję, która ma być dużo lepsza pod względem optyki przy jednoczesnych zachowaniu niewygórowanej ceny.

Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro, drugie szkło z nowej serii ATX-i, zbudowane zostało w oparciu o 9 soczewek w 8 grupach, z których dwie to soczewki asferyczne, a dwie inne wykonano ze szkła SD o obniżonym współczynniku dyspersji. Nowo opracowane i pokryte nowymi powłokami soczewki soczewki gwarantować mają równą płaszczyznę ostrości w całej powierzchni kadru, gwarantować wzorowy kontrast i “perfekcyjnie kontrolować aberrację chromatyczną oraz odbicia światła”.

Dobra optyka i wygoda pracy, ale brak uszczelnień

Do tego otrzymujemy skalę odwzorowania 1:1 przy minimalnej odległości ostrzenia równej 30 cm, co przełoży się na wygodną odległość roboczą - 11,5 cm od końca obiektywu. Z kolei 9 listkowa przysłona zapewnić ma przyjemną dla oka reprodukcję punktów świetlnych w nieostrościach, która spodobać ma się osobom zainteresowanym portretem.

Nowa Tokina oferuje ponadto wygodny mechanizm przełączania się pomiędzy autofokusem a ostrzeniem manualnym, który wymaga jedynie przesunięcia pierścienia ostrości. Otrzymujemy też przełącznik ograniczający zakres ostrzenia, co zapobiegnie długiemu poszukiwaniu ostrości przez obiektyw w przypadku fotografii makro, a użytkownicy wersji z mocowaniem Nikon F będą mogli cieszyć się także manualnym pierścieniem przysłony.

Producent nie wspomina jedynie o silniku autofokusu, co każe nam wierzyć, że nie będzie on demonem prędkości, a samo szkło nie wydaje się też być uszczelnione, a przynajmniej nie informuje o tym jego specyfikacja. Co jednak ważne, obiektyw jest stosunkowo kompaktowy (73 x 98 mm) i lekki (525 g), a do tego oferuje wygodną średnicę filtra 55 mm.

Cena i dostępność

Tokina ATX-i 100mm f/2.8 1:1 Macro pojawić ma się w sprzedaży już na początku grudnia, w cenie 429 dolarów (około 1650 zł). Dokładnej polskiej ceny i daty premiery jeszcze nie znamy.

Specyfikacja:

Nazwa Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro
Producent Tokina
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon EF
Nikon F
Ogniskowa 100 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 32
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 9 soczewek / grup (2 soczewki asferyczne, 2 soczewki SD)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 1:1
Minimalna odległość ogniskowania 30 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 55 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 73 x 98 mm
Waga 525 g
Cena w dniu premiery 429 dolarów

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)