Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek

0
Maciej Luśtyk
15 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.

Pokazana przed ponad 10 laty Tokina AT-X Pro 100 mm f/2.8 Macro jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo i popularnych obiektywów makro na rynku. Teraz wreszcie producent odświeża konstrukcję, która ma być dużo lepsza pod względem optyki przy jednoczesnych zachowaniu niewygórowanej ceny.

Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro, drugie szkło z nowej serii ATX-i, zbudowane zostało w oparciu o 9 soczewek w 8 grupach, z których dwie to soczewki asferyczne, a dwie inne wykonano ze szkła SD o obniżonym współczynniku dyspersji. Nowo opracowane i pokryte nowymi powłokami soczewki soczewki gwarantować mają równą płaszczyznę ostrości w całej powierzchni kadru, gwarantować wzorowy kontrast i “perfekcyjnie kontrolować aberrację chromatyczną oraz odbicia światła”.

Dobra optyka i wygoda pracy, ale brak uszczelnień

Do tego otrzymujemy skalę odwzorowania 1:1 przy minimalnej odległości ostrzenia równej 30 cm, co przełoży się na wygodną odległość roboczą - 11,5 cm od końca obiektywu. Z kolei 9 listkowa przysłona zapewnić ma przyjemną dla oka reprodukcję punktów świetlnych w nieostrościach, która spodobać ma się osobom zainteresowanym portretem.

Nowa Tokina oferuje ponadto wygodny mechanizm przełączania się pomiędzy autofokusem a ostrzeniem manualnym, który wymaga jedynie przesunięcia pierścienia ostrości. Otrzymujemy też przełącznik ograniczający zakres ostrzenia, co zapobiegnie długiemu poszukiwaniu ostrości przez obiektyw w przypadku fotografii makro, a użytkownicy wersji z mocowaniem Nikon F będą mogli cieszyć się także manualnym pierścieniem przysłony.

Producent nie wspomina jedynie o silniku autofokusu, co każe nam wierzyć, że nie będzie on demonem prędkości, a samo szkło nie wydaje się też być uszczelnione, a przynajmniej nie informuje o tym jego specyfikacja. Co jednak ważne, obiektyw jest stosunkowo kompaktowy (73 x 98 mm) i lekki (525 g), a do tego oferuje wygodną średnicę filtra 55 mm.

Cena i dostępność

Tokina ATX-i 100mm f/2.8 1:1 Macro pojawić ma się w sprzedaży już na początku grudnia, w cenie 429 dolarów (około 1650 zł). Dokładnej polskiej ceny i daty premiery jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tokinalens.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)